Co można robić z tym bólem kości ogonowej?

Witam jestem w 18 tygodniu ciąży i coraz bardziej dokucza mi ból kości ogonowej. Ból jest duży kiedy przybieram pozycję pochyla do przodu np przy odkurzaniu lub też kiedy leżę w pozycji na wprost. Ciężko mi aż wstać z łóżka . Ból jest coraz cięższy dlaczego?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ból kości ogonowej to częsta dolegliwość w okresie ciąży. Związana jest ona z szeregiem zmian hormonalnych (głównie rozluźnianiem więzadeł miednicy mniejszej) oraz uciskiem stale powiększającej się macicy na kręgosłup. Dolegliwości bólowe w tej okolicy powodują, że ciężarnej problem sprawiać może nawet siedzenie.

Ból w okolicy kości ogonowej może pojawić się już na początkowym etapie ciąży i nasilać się wraz z jej rozwojem, kiedy to organizm przygotowuje się do porodu naturalnego. W niektórych przypadkach ból kości ogonowej występuje dopiero po urodzeniu dziecka.

Domowe sposoby na zminimalizowanie bólu kości ogonowej w ciąży polegają na delikatnych masażach, ciepłych prysznicach oraz ogrzewaniu bolesnego miejsca. Ulgę przynieść mogą również spacery. Jeśli ból będzie bardzo dokuczliwy, warto skonsultować się w tej sprawie z fizjoterapeutą.

Dodatkowe informacje na temat bólu kości ogonowej znajdują się pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/bol-kosci-ogonowej-anatomia-przyczyny.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.