Co oznacza ból z tyłu głowy?

Witam od około 4 tyg mam ból głowy z lewej strony skroni na początku brałem ibupromy bóle są zazwyczaj w godz porannych (bardzo mocny ból przy skroni idący do polik i twarzy po 2 tyg poszedłem do neurologa stwierdził że to nerw trójdzielne dał mi lek przeciwpadaczkowy i trosicom bóle są mniejsze ale głową dalej cmi z rana zazwyczaj chciałem dodać że mam zepsute żeby z prawej strony 2 ale ból jest z lewej strony skroni co robić najpierw iść do dentysty czy skonsultować się już z neurologiem
MĘŻCZYZNA, 24 LAT ponad rok temu

Nerw trójdzielny jest nerwem przewodzącym bodźce czuciowe z twarzy i głowy. Ból najczęściej jest rezultatem bezpośredniego podrażnienia nerwu: zapalenia toczącego się wokół niego, jego uszkodzenia lub uciskania przez tętnice lub żyły bądź niedokrwienia. Często zdarza się, że przyczyny neuralgii nie można znaleźć.
W leczeniu farmakologicznym neuralgii stosuje się:
•leki przeciwpadaczkowe ( niektóre, ściśle określone, i co bardzo ważne w odpowiednich dawkach)
•leki przeciwdepresyjne ( ściśle określone, i co bardzo ważne w odpowiednich dawkach)
W uporczywym bólu stosuje się:
- blokady, czyli ostrzykiwanie chorego nerwu lekiem przeciwbólowym (często blokada poprzedza zabieg termolezji lub neurolizy)
- termolezję, uważaną za najskuteczniejszą metodę leczenia.
- leczenie Gamma Knife (skuteczność około 30%)
- inne np. neuroliza
- inne, których skuteczność nie została jednoznacznie potwierdzona
Jednocześnie trzeba uświadomić sobie, jakie bodźce najczęściej wywołują nerwobóle i nauczyć się ich unikać (np. nie dotykać określonych miejsc na twarzy lub w jamie ustnej).

W ostateczności możliwe jest operacyjne odsunięcie naczynia uciskającego nerw trójdzielny, jeżeli oczywiście przyczyną jest konflikt naczyniowo-nerwowy.
Podstawowym badaniem jest MRI mózgu, często z opcją angio.
Badanie MRI pozwala również wykluczyć inne choroby, objawiające się podobnym bólem np guz kąta mostowo móżdżkowego, stwardnienie rozsiane.
Taki ból może towarzyszyć ostremu zapaleniu miazgi zębowej, zmianom zwyrodnieniowym w stawach skroniowo-żuchwowych, zapaleniu zatok przynosowych, chorobom oczu i uszu.
Zepsute zęby zawsze trzeba leczyć bez zastanawiania się kiedy.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Co może oznaczać ból głowy z tyłu?

Witam od 4 dni boli mnie z tyłu na dole głowa. I szyja przy poruszaniu w górę w dół i boki. Dodatkowo odczuwam 'ciągnący, rwący' ból nad obydwoma pośladkami. Promienoujacy aż do nogi i pachwin, czuję takie delikatne drentwienie nóg i jednej ręki . Byłam dzisiaj u lekarza lekarz uważa że mnie tylko owialo i zapisał ketonal oraz nimesil. Ból jest dosc silny przy każdy ruchu. Dodam że mam zwężenie międzykręgowe kręgosłupa w odcinku lędźwiowym tak wyszło z przeswietlenia, co jakiś czas miewam bóle kręgosłupa jednakże neurolog stwierdził że nie wymaga to leczenia. Martwię się że to co przechodzę teraz ma związek z kręgosłupem. Czy to faktycznie może być tylko to że mnie owialo?
KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Ból z tyłu głowy: co to oznacza?

Witam, Mój problem polega na tym ze od kilku dni mam ciągły ból z tyłu głowy. Co jakiś czas zatykają mi się uszy i mniewam duszności. Byłem u lekarza, ale powiedział, że przejdze samo. Czasami też mam odruchy wymiotne. Co to może być? Dodam też ze od kilku lat lecze się na nadciśnienie. Biorę tabletki Nebilet 5 mg po pół tabletki dziennie i ciśnienie mam w normie. Czy powinienem zrobić jakieś badania? Nie wiem za bardzo od czego mam zaczać. Do jakiego lekarza powinienem się zgłosić z moim problemem czy wcześniej mam robić jakieś wyniki ?.Będe wdzięczny za szybka odpowiedź Dziękuje i pozdrawiam.  
ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Jest wiele przyczyn takiego bólu głowy, jaki Pan opisuje. Na wstępie zaznaczę, że dalsza diagnostyka jest niezbędna i należałoby wykonać podstawowe badania w oparciu o wywiad i badanie fizykalne, więc jeżeli objawy nie ustępują proszę niezwłocznie skonsultować się ze swoim lekarzem.

Bólu zlokalizowanego z tyłu głowy nie należy lekceważyć. Chociaż najczęstsze jego przyczyny są niegroźne i związane z nieprawidłowym trybem życia, np. brak snu, przepracowanie, omijanie posiłków, czy też z przeziębieniem - to czasami może być zwiastunem bardziej poważnych chorób.

Lista przyczyn, które mogą powodować u Pana opisane objawy, jest bardzo długa. Poniżej podaję te, które należałoby wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności:

nadciśnienie tętnicze, które jako pierwsze powinno zostać wykluczone

migrenowe bóle głowy, które łączą się często z objawami dodatkowymi jakie pan opisuje (zaburzenia widzenia, wymioty, nietolerancja hałasu)
zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa
-  utrzymywanie głowy w tej samej pozycji przez dłuższy czas (praca przed komputerem, prowadzenie samochodu)
zapalenie zatok, chociaż nie jest to charakterystyczna lokalizacja
-  napięciowe bóle głowy związane ze stresem
nadużywanie alkoholu i palenie papierosów

Proszę potraktować poważnie swoje dolegliwości i wspólnie z lekarzem postarać się dociec ich przyczyny.

Pozdrawiam serdecznie.



 

0
Magdalena Mroczek
83 poziom zaufania

Ważne jest prawidłowe zdiagnozowanie bólu głowy. Diagnostyką bólu głowy zajmuje się głównie neurolog, jednak jeśli diagnoza jest dość prosta, może ją postawić lekarz rodzinny. W diagnostyce bólów głowy bardzo ważną rolę odgrywa wywiad lekarski: Kiedy zaczął się ból głowy? Jak mocny jest on na skali od 1 do 10? Czy wybudza w nocy? Jaki ma charakter? (pulsujący, kłujący, uciskowy) Czy nasila się po pochyleniu do przodu? Czy występuje napadowo?

Ból głowy z tyłu głowy może być związany z nadciśnieniem. Ważne jest tutaj jakiego rzędu ma Pan wartości ciśninia. Czy są to wartości ponad 200 mmHg? Ból głowy związany z podwyższeniem ciśnienia występuje głównie rano, ponieważ wtedy ciśnienie jest z reguły najwyższe i jest to ciągły ból w okolicach potylicy. Pojawia się głównie wtedy, gdy ciśnienie rośnie skokowo lub jego wartość jest bardzo wysoka. Przy bardzo wysokich wartościach ciśnienia trzeba rozważyć rozszerzoną diagnostykę i poszukać rzadkich jego przyczyn. Przy występowaniu bólu głowy w potylicy warto zawsze zmierzyć ciśnienie tętnice i jeśli jest ono zbyt wysokie, zmodyfikować jego leczenie - to może zrobić lekarz rodzinny.

Często zdarza się, że trudno jest dobrze zlokalizować ból głowy. Ból moze np. promieniować na tył głowy od zęba lub zatok. Ból związany z zapaleniem tętnicy skroniowej również może promieniować do tyłu głowy. Niektóre objawy, kóre Pan opisuje przypominają objawy towarzyszące migrenie, jednak wtedy ból jest najczęściej jednostronny i pulsujący.

Bólu głowy na pewno nie należy lekceważyć, bo może on być przyczyną poważnych chorób. W Pana przypadku na pewno bardzo ważny jest pomiar ciśnienia krwi za każdym razem, przy występowaniu tego rodzajów bólu głowy. Lekarz może też, po odpowiedniej diagnostyce, zlecić leczenie przeciwbólowe lub, w przypadku migreny, profilaktykę.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty