Co oznacza brak okresu i poronienie ciąży?

Gdy miałam 18 lat poszłam z mamą na wizytę do ginekologa, bo nie miałam okresu. Lekarz zapisał mi tabletki antykoncepcyjne i brałam je 7 lat. Wyszłam za maż i postanowiliśmy mieć z mężem małego skraba. Rzuciłam tabletki i i zaczęły się problemy, potrafiłam nie mieć okresu przez 3 miesiące, można powiedzieć, że tylko dostawałam okres wywołany farmakologicznie. Byłam o ginekologa, miałam robione badania: progesteron, prolaktynę i TSH i wszytko jest w porządku. Pewnego dnia źle się poczułam i postanowiłam zrobić test ciążowy, na teście pokazały się dwie kreseczki. Pobiegłam szybko zrobić badania HCG, wynik wyszedł 1706,5mlU/ml. Byliśmy szczęśliwi, jednak radość nie trwała długo, dwa dni po badaniu dostałam krwawienie, ból krzyża, podbrzusza, coś okropnego. Pojechałam szybko do mojego ginekologa, zapisał mi tabletki D*** i kazał leżeć w łóżku. Po 6 dniach krwawienia pojechałam do ginekologa, okazało się, że poroniłam samoistnie. Lekarz zrobił mi USG i macica była czysta. Po poronieniu minęły 2 miesiące, a ja znowu nie mam okresu. Nie wiem co jest z tym moim okresem...

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Problem nieregularnego okresu lub jego braku dotyka bardzo wielu kobiet.

O braku miesiączki możemy mówić, gdy nie występuje powyżej trzech miesięcy. Najczęstszą przyczyną braku miesiączki jest ciąża. Aby to sprawdzić najlepiej wykonać domowy test ciążowy dostępny w aptekach.
Innymi przyczynami nieregularnego okresu lub jego braku mogą być: nadmierny wysiłek fizyczny (brak okresu często występuje wśród kobiet wyczynowo uprawiających sport), stres, zmiana wagi, zaburzenia łaknienia (bulimia i anoreksja), antykoncepcja hormonalna (zmienia ona częstotliwość miesiączki), problemy  hormonalne (nieregularność spowodowana jest zmianami w poziomie hormonów, które regulują występowanie miesiączki), niektóre choroby, w tym choroby organów płciowych (nie jest to jednak częsty przypadek), zażywanie narkotyków.
Jeżeli występuje nieregularność, bądź brak miesiączek, warto skontaktować się ze specjalistą ginekologiem.