Co oznacza neoplazja wewnątrznabłonkowa nabłonka płaskiego szyjki macicy?

Proszę o interpretację wyniku histopatologicznego po konizacji szyjki macicy: neoplazja wewnątrznabłonkowa nabłonka płaskiego szyjki macicy dużego stopnia (HSIL) z wtórnym tapetowaniem gruczołów, w nabłonku widoczna koilocytoza, w strefie przejściowej nadżerka i przewlekły aktywny naciek zapalny. Mam 40 lat

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Wynik histopatologiczny prawdopodobnie pokrywa się z wcześniejszymi rozpoznaniami, ponieważ wykryto neoplazję wewnątrznabłonkową, prawdopodobnie z powodu której wykonano zabieg konizacji. Oczywiście taki wynik należy interpretować w oparciu o stan kliniczny pacjentki a także w stosunku do poprzednich wyników badań, dlatego wizyta kontrolna u lekarza prowadzącego jest niezbędna.