Co oznacza poziom serotoniny?

Witam serdecznie.Ktos mi doradził abym ze wzgledu na to ze chce mniej wazyc a mam apetyt na słodkie w emocjach złosci i nerwch.Abym zrobiła sobie kortyzol i serotanine.Kolega lekarz kortyzol okreslił mi ze w normie.Natomiast serotonina ,ze jest bardzo słaba i pilnie do rodzinnej.Zrobiłam tak ale rodzinna wysłała do psychiatry on natomiast ze po co w ogóle robiłam ze powinnam do rodzinnej lub endokrynologa .Mam dosc latania i odsyłania.SEROTONINA NA CZCZO WYNOSI 2,9ug/l

Witam,

serotonina jest hormonem szczęścia, działa antydepresyjnie - obniżony poziom może powodować spadek nastroju, przyczyną może być permanentny stres, przejawia się na płaszczyźnie emocji smutkiem lub skłonnością do rozdrażnienia (dysforią) - zachowaniami agresywnymi, zaburzenia snu, problemy z pamięcią i koncentracją, obserwuje się brak apetytu lub wzmożony apetyt - głównie produkty słodkie, ponieważ cukier potrzebny jest do produkcji serotoniny. Niedobór serotoniny może powodować zaburzenia depresyjne, zaburzenia lękowe (zaburzenia psychiczne).
Zalecana jest relaksacja - ćwiczenia fizyczne, spacer, pływanie, jazda na rowerze itd., ruch pobudza produkcję serotoniny oraz odpowiednia dieta beztłuszczowa i bez węglowodanów.

Pozdrawiam serdecznie

Witam, rozumiem że jest Pani zmęczona odsyłaniem od specjalisty do specjalisty. Przesyłam link do artykułów: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-niedoboru-serotoniny , https://portal.abczdrowie.pl/serotonina-w-jedzeniu
Proszę porozmawiać ze znajomym lekarzem, być może on poradzi Pani co powinna zrobić w tej sytuacji, czy obniżony poziom serotoniny może mieć jakieś skutki dla Pani zdrowia lub wynikać z poważniejszych przyczyn. Być może wystarczy konsultacja z dietetykiem jak osiągnąć mniejszą wagę. Być może z psychologiem jak radzić sobie w inny sposób w sytuacjach stresowych bez podjadania.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl