Zapytaj lekarza

7 4 0 , 0 4 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co oznacza taka kreska na paznokciu?

Wczoraj zwróciłam uwagę że na moim paznokciu u kciuka znajduje się pionowa kreska chyba czarna ale nie jestem pewna jej szerokość nie wynosi nawet 1mm zaś długość może 2 mm. Zaczęłam się martwić po przeczytaniu artykulów dotyczących czarniaka, czy moje obawy są adekwatne?
KOBIETA, 21 LAT 2 miesiące temu

Dlaczego nie należy zwlekać z leczeniem trądziku?

Trądzik objawia się nieestetycznymi krostami, które pojawiają się najczęściej na twarzy. Niektórzy nie zwracają jednak na to uwagi i bagatelizują problem. Obejrzyj film i dowiedz się, dlaczego nie należy zwlekać z leczeniem trądziku.

Dzień dobry,Każda nowa zmiana w obrębie płytki paznokciowej powinna być obejrzana przez lekarza dermatologa, najlepiej w badaniu dermatoskopowym z zapisem fotograficznym zmiany. Nie każda zmiana barwnikowa w obrębie paznokci musi być czerniakiem, w diagnostyce różnicowej uwzględnia się m.in. plamy soczewicowate, krwiaki, infekcje grzybicze czy zakażenie pałeczką ropy błękitnej.

0
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

trudno powiedzieć, niestety, by móc domniemywać, czym jest zmiana pod paznokciem, konieczne byłoby obejrzenie jej.

Proszę jednak pamiętać, że zazwyczaj niepokojące nas zmiany pojawiające się na paznokciach wynikają z uszkodzeń mechanicznych skutkujących mikrowylewami krwi. Czerniak paznokcia to bardzo rzadki typ nowotworu, choć jego widmo często budzi obawy pacjentów.

Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/zmiany-na-paznokciach-moga-swiadczyc-o-rozwoju-czerniaka.

Proszę obserwować czy zmiana się przesuwa wraz ze wzrastaniem płytki paznokcia. Jeżeli za kilka dni nie zauważy Pani żadnego postępu, konieczna będzie wizyta u lekarza – może to być internista z przychodni POZ. On powinien zadecydować o ewentualnym skierowaniu Pani do specjalisty.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/czerniak-sprawdz-ile-wiesz-o-tej-niebezpiecznej-chorobie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy