Co oznacza taka kreska na paznokciu?

Wczoraj zwróciłam uwagę że na moim paznokciu u kciuka znajduje się pionowa kreska chyba czarna ale nie jestem pewna jej szerokość nie wynosi nawet 1mm zaś długość może 2 mm. Zaczęłam się martwić po przeczytaniu artykulów dotyczących czarniaka, czy moje obawy są adekwatne?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

trudno powiedzieć, niestety, by móc domniemywać, czym jest zmiana pod paznokciem, konieczne byłoby obejrzenie jej.

Proszę jednak pamiętać, że zazwyczaj niepokojące nas zmiany pojawiające się na paznokciach wynikają z uszkodzeń mechanicznych skutkujących mikrowylewami krwi. Czerniak paznokcia to bardzo rzadki typ nowotworu, choć jego widmo często budzi obawy pacjentów.

Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/zmiany-na-paznokciach-moga-swiadczyc-o-rozwoju-czerniaka.

Proszę obserwować czy zmiana się przesuwa wraz ze wzrastaniem płytki paznokcia. Jeżeli za kilka dni nie zauważy Pani żadnego postępu, konieczna będzie wizyta u lekarza – może to być internista z przychodni POZ. On powinien zadecydować o ewentualnym skierowaniu Pani do specjalisty.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/czerniak-sprawdz-ile-wiesz-o-tej-niebezpiecznej-chorobie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.