Co oznacza ta kreska na paznokciu?

Dzien dobry zauwzylem ze na malym paznokciu mam kreske pionowa jakies 3mm ktora biegnie przez caly paznokiec i jest troche ciemniejsza od samego paznokcia dodam ze paznokiec nie jest uszkodzony troche mnie to zaniepokoilo co to moze byc?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

niestety nie wspomina Pan kiedy pojawiła się ta czarna kreska i czy wraz ze wzrostem paznokcia samoistnie znika? Na podstawie takiego opisu ciężko jednoznacznie stwierdzić, co może być przyczyną takiej zmiany. Na pewno warto skonsultować stan paznokcia z dermatologiem, który przeprowadzi diagnostykę pod kątem czerniaka i w razie konieczności wdroży odpowiednie leczenie. Badanie jest całkowicie bezbolesne i najczęściej przeprowadzone za pomocą dermatoskopu, który umożliwia lekarzowi bardzo dokładną obserwację.

Oczywiście nie każda zmiana w postaci czarnej kreski na paznokciu musi być czerniakiem. Może to być zmiana powstała wskutek urazu mechanicznego, pęknięcia naczyń włosowatych macierzy paznokcia, czy infekcji grzybicznej.

Poniżej znajdzie Pan również odpowiedzi ekspertów abcZdrowie na podobne pytania:

https://pytania-abczdrowie.wp.pl/pytania/czy-ta-kreska-na-paznokciu-moze-oznaczac-nowotwor

https://pytania-abczdrowie.wp.pl/pytania/co-oznacza-ta-czarna-kreska-na-paznokciu

Zachęcamy również do zapoznania się z artykułem na temat zmian paznokciowych:

https://portal.abczdrowie.pl/paznokcie-symptomy-choroby

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.