Co oznacza taka czarna zmiana na paznokciach u dziecka?

Witam ;) Jest niedzielę więc dzisiaj zostaje porada tutaj tylko .Nasza roczną córeczka ma jakby pod paznokciem czarną cięką kreskę i to na każdym paznokciu u ręki na lewej i na prawej.Co może to oznaczać ?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

czarna zmiana na paznokciu może być spowodowana wieloma czynnikami, jednak do najczęstszych przyczyn możemy zaliczyć pęknięcie naczyń włosowatych, uraz mechaniczny, infekcję grzybiczą lub nowotwór czerniaka.

Na pewno powinien Pan skonsultować sprawę z lekarzem dermatologiem, który za pomocą specjalnych badań będzie w stanie postawić jednoznaczną diagnozę takiej zmiany. W razie konieczności zaplanuje też i wdroży odpowiednie leczenie.

Często takie stany powstają w wyniku urazu mechanicznego spowodowanego stłuczeniem, uderzeniem lub przytrzaśnięciem palca. Pojawia się wtedy krwiak pod paznokciem, który wyglądem przypomina np. czerniaka.

W przypadku leczenia infekcji grzybiczych stosuje się odpowiednie kremy i maści, stosowane bezpośrednio na zakażone miejsce.

Zachęcamy również do zapoznania się z artykułem na temat zmian paznokciowych:

https://portal.abczdrowie.pl/paznokcie-symptomy-choroby

https://portal.abczdrowie.pl/jak-wyglada-czerniak

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.