Zapytaj lekarza

7 4 2 , 7 3 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co może oznaczać ten pasek na paznokciu?

Dobry wieczór, mam pewien problem. Otóż na paznokciu lewego kciuka, pojawiła się u mnie czarna, cieniutka kreska. Z tego co wyczytałem w internecie, może to być pierwszy objaw czerniaka paznokcia. Proszę o udzielenie informacji co to może być. Pozdrawiam.
MĘŻCZYZNA, 18 LAT 6 miesięcy temu

Pieprzyki a rak skóry

Czy pieprzyki mogą przyczynić się do powstania raka skóry? Czy niepozorna brązowa plamka może stać się czerniakiem? Na ten temat wypowiada się specjalista - prof. Waldemar Placek, dermatolog.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

niestety bez obejrzenia zmiany nie sposób ustalić jej źródła. Czerniak paznokcia jest rzadkim nowotworem, choć oczywiście, nie oznacza to, że można bagatelizować jego ewentualne objawy.

Czerniak jest nowotworem złośliwym, szybko rozprzestrzeniającym się, a jego pierwsze objawy – w postaci czarnej linii lub plamki na paznokciu – pojawiają się zazwyczaj właśnie na kciuku lub paluchu. Jest to zmiana niebolesna i wygląda niewinnie, ale w przeciwieństwie do krwiaków, powstałych w wyniku urazu, nie przesuwa się wraz ze wzrostem paznokcia. Często ma odcień brązowy i brązowieje także skóra wokół paznokcia. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/jesli-masz-taki-znak-na-paznokciu-idz-do-dermatologa-to-moze-byc-rak.

Krwiaki mogą powstawać w wyniku nawet niewielkiego urazu w obrębie paznokcia – wskutek pękania naczyń włosowatych dochodzi do wylewu krwi pod płytką paznokcia. Przeważnie dolegliwość ta nie powoduje bólu i ustępuje wraz ze wzrostem paznokcia. Odsyłam do odpowiedzi ekspertów na podobne pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czarne-paski-na-paznokciach.

Ponieważ konieczne jest badanie dermatoskopem, by bez wątpliwości ocenić zmianę, sugeruję wizytę u dermatologa. Jeśli jest to możliwe, proszę z nią nie zwlekać – czerniak jest jednym z najgroźniejszych nowotworów, mimo iż w postaci podpaznokciowej u naszej rasy występuje rzadko.

Być może zainteresuje Pana także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/jak-wyglada-czerniak.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy