Co oznacza taki objaw po udarze?

Przebyty udar pnia mózgu oraz móżdżku(lekarze nie dają nadziei, że może się to cofnąć), pacjent, który jest w śpiączce farmakologicznej z wykonaną tracheotomią-nie oddycha samodzielnie. Czy odruch zamykania i otwierania ust-jakby połykał- jest normalną sprawą przy respiratorze? Czy jest to samodzielny odruch pacjenta? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
MĘŻCZYZNA, 54 LAT 10 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na Pana pytanie. Najprawdopodobniej odruchy otwierania i zamykania ust spowodowane są oddychaniem wspomaganym przez respirator. Dodatkowo należy pamiętać, że osoby z takimi dolegliwościami przyjmują różnego rodzaju leki znieczulające i wspomagające organizm, które również mogą wpłynąć na odruchy i reakcje ciała.

Zalecamy konsultacje z lekarzem prowadzącym, który udzieli Panu dodatkowych informacji.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam w linku poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/udar-mozgu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.