Co oznacza takie rozwarcie we wczesnej ciąży?

Dzień dobry chciałam skonsultować co oznacza w 8.4 tygodniu .NPMM prawidlowe.Część pochwową szyjki macicy około 4 cm. Ujscie rozwarte na 0.5 cm . Pecherz płodowy zachowany . Czy może cofnąć się rozwarcie ?został mi przepisany duphaston. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

rozwarcie na poziomie pól centymetra we wczesnej ciąży raczej nie jest normą. Bardzo dobrze, że kontrolowała się Pani zgodnie z terminem u ginekologa. Lekarz podjął decyzję o wdrożeniu leczenia Duphastonem aby ciąża mogła dalej się rozwijać. Wydaje się, że w tej sytuacji raczej powinna Pani bardzo poważnie podejść do zaleceń lekarskich i mocno ich przestrzegać. Na obecnym etapie ciąży rozwarcie może nie mieć negatywnego wpływu na rozwijające się dziecko. Niemniej jednak w miarę upływu czasu płód będzie coraz większy a pęcherz płodowy zacznie uciskać na szyjkę macicy. Z tego też względu w dalszych tygodniach ciąży może mieć Pani założony pessar w celu zapobieżenia przedwczesnemu porodowi. Dlatego też już na tym etapie może Pani zadbać o siebie we własnym zakresie poprzez nie forsowanie się, unikanie dźwigania. Oczywiście trzeba także spokojnie podejść do tematu i przede wszystkim unikać sytuacji stresowych oraz dużo odpoczywać. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dobrego samopoczucia w kolejnych tygodniach ciąży.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/ciaza-tydzien-po-tygodniu

https://portal.abczdrowie.pl/pessar

https://portal.abczdrowie.pl/pessar-ginekologiczny

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.