Co oznacza ten opis MR kręgosłupa u 30-latki?

Dzień dobry, proszę o interpretacje badania rezonansu magnetycznego kręgosłupa. Badanie przeprowadzono na aparacie GE Signa HDxt1,5T. Wykonano sekwencje FSE i FRSE uzyskując obrazy T1 i T2- zależne w płaszczyznach poprzecznych, czołowych i strzałkowych. Badanie w zakresie od Th11 do kości krzyżowej. Zachowana fizjologiczna lordoza odcinka lędźwiowego. Poziome ustawienie kości krzyżowej. Początkowe zmiany zwyrodnieniowe w uwidocznionym odcinku kręgosłupa. Drobne wyciągnięcia kostne na krawędziach trzonów. Początkowe zmiany zwyrodnieniowe w stawach m/k w dolnym odcinku L. Dehydratacja krążków m/k L4/5 i L5/S1. L3/L4:Nieznaczne dootworowe lewostronne uwypuklenie krążka m/kręgowego. L4/L5:Centralna, szerokopodstawna, skierowana nieco doogonowo przepuklina krążka m/k z impresją na worek oponowy. Dyskogenne ograniczenie otworów m/kręgowych. Przerost więzadeł żółtych. L5/S1:Prawostronna dootworowa przepuklina krążka m/k z ograniczeniem otworu m/k. Niewielkie dootworowe lewostronne uwypuklenie krążka m/k z zaznaczonym dyskogennym ograniczeniem otworu m/k. Na poziomach S1/2 i S2/3 widoczne są torbiele okołokorzeniowe wielk. do 1cm. Kanał kręgowy w uwidocznionym zakresie bez cech stenozy. Stożek końcowy rdzenia i cauda equina niezmienione.

Opis MRI do interpretacji klinicznej !!: " rezonansu magnetycznego kręgosłupa. Badanie przeprowadzono na aparacie GE Signa HDxt1,5T. Wykonano sekwencje FSE i FRSE uzyskując obrazy T1 i T2- zależne w płaszczyznach poprzecznych, czołowych i strzałkowych. Badanie w zakresie od Th11 do kości krzyżowej. Zachowana fizjologiczna lordoza odcinka lędźwiowego. Poziome ustawienie kości krzyżowej. Początkowe zmiany zwyrodnieniowe w uwidocznionym odcinku kręgosłupa. Drobne wyciągnięcia kostne na krawędziach trzonów. Początkowe zmiany zwyrodnieniowe w stawach m/k w dolnym odcinku L. Dehydratacja krążków m/k L4/5 i L5/S1. L3/L4:Nieznaczne dootworowe lewostronne uwypuklenie krążka m/kręgowego. L4/L5:Centralna, szerokopodstawna, skierowana nieco doogonowo przepuklina krążka m/k z impresją na worek oponowy. Dyskogenne ograniczenie otworów m/kręgowych. Przerost więzadeł żółtych. L5/S1:Prawostronna dootworowa przepuklina krążka m/k z ograniczeniem otworu m/k. Niewielkie dootworowe lewostronne uwypuklenie krążka m/k z zaznaczonym dyskogennym ograniczeniem otworu m/k. Na poziomach S1/2 i S2/3 widoczne są torbiele okołokorzeniowe wielk. do 1cm. Kanał kręgowy w uwidocznionym zakresie bez cech stenozy. Stożek końcowy rdzenia i cauda equina niezmienione." Torbiele są wrodzone; Zmiany opisane mogą powodować dolegliwosci bólowe... Opis MRI do interpretacji klinicznej, po obejrzeniu CD ; wskazuje na zmiany w kręgosłupie lędźwiowo-krzyżowym : dyskopatyczne, moze przeciążeniowe Jaki tryb życia i stan ogólny ?? waga ?? Najważniejsze objawy kliniczne, dolegliwosci i objawy neurologiczne ! do interpretacji klinicznej; Najważniejszy PACJENT; historia, objawy, inne problemy zdrowotne; sprawność fizyczna. Ważny tryb życia i pracy ; aktywność fizyczna , sport; rodzina. Należy pamiętać też o roli czynników emocjonalnych: nastrój, sen; stresy; tryb życia , dieta ...etc. Nastrój : depresja, stany lękowe, bezsenność ; odgrywa bardzo ważną rolę ! Ważny też element emocjonalny Pomocne mogą być regularne ćwiczenia posturalne, dobra dieta i odpowiednia ilość płynów Ważne WSZYSTKIE LEKI , wyniki badań, inne schorzenia; waga ...Pozdrawiam i zapraszam