Co oznacza ten wynik badań hormonalnych u 31-latki?
Dzień dobry mam 31 lat i staramy się z mężem o pierwsze dziecko w ostatnim czasie zrobilam badanie Tsh które wyszło za duże 2.89 i otrzymałam Euthyrox 25 mg pol tabletki po miesiącu spadło do 2.35 i zwiększona dawka co całej tabletki Euthyroxu ,usg tarczycy w porządku i Ft3 i Ft4 tez .Chciałam zapytać czy progesteron 18.4 w 26 dniu cyklu jest dobrym wynikiem .Miesiaczki są regularne co 29 dni max 5-6 dni .Pozdrawiam

KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Szanowna Pani,
Tarczyca i wydzielane przez nią hormony, wpływają w znaczny sposób na możliwość zajścia, przebieg i utrzymanie ciąży. Istotnym jest wyregulowanie hormonów przed samym zajściem w ciążę.
Wspomniany gruczoł jest zlokalizowany w przedniej stronie szyi. Kiedy stan tarczycy ulegnie pogorszeniu, może zostać zaburzony metabolizm, stan skóry i włosów oraz cały proces miesiączkowania i owulacji w organizmie kobiety. Hormony produkowane przez tarczycę wywierają ogromny wpływ na płodność.
Należy zaznaczyć, że zarówno przy nadczynności, jak i niedoczynność tarczycy dochodzi do zaburzenia cyklu miesiączkowego. Główną przyczyną niedoczynności jest choroba Hashimoto. Ta choroba autoimmunologiczna może prowadzić do braku owulacji, co prowadzić może do utrudnionego zajścia w ciążę.
Bardzo ważne, przy staraniach o dziecko jest przeprowadzanie regularnych badań hormonów: TSH, Ft3 oraz Ft4. Odpowiednie dobrane dawki syntetycznych hormonów tarczycy regulują cały cykl miesiączkowy. Pomaga to w regulacji cyklu i daje szanse na łatwiejsze zajście w ciążę.
Odnosząc się do Pani wyniku progesteronu, można by przypuszczać, że jest on prawidłowy. Hormon ten w fazie lutealnej powinien wahać się między 1,83, a 23,9 ng/ml. Progesteron jest bardzo ważny przy regulacji cyklu miesiączkowego i pomocny przy zagnieżdżeniu zarodka.
Zalecamy konsultację z lekarzem ginekologiem oraz endokrynologiem w celu kontroli poziomu hormonów tarczycy oraz dobraniu właściwej dawki hormonu przy planowaniu ciąży.