Co oznacza ten wynik badania MRI kręgosłupa u 36-latka?

Dzień dobry, w związku z bólem kręgosłupa skierowano mnie na rezonas, który dał wynik jak poniżej. Nie znam się, ale w mojej ocenie wygląda to źle. Do wizyty u ortopedy mam jeszcze dwa tygodnie, a trochę się stresuję. Czy taki wynik daje szanse na leczenie? Czy coś mi grozi, np kalectwo? Na pograniczu L-Sobecne są kręgi przejściowe-zapewne lumbalizacja S1 - w opisie traktowany jako S1. Wyrównanie fizjologicznej lordozy lędźwiowej. Zmiany zwyrodnieniowe pod postacią wyostrzeń kostnych na krawędziach trzonów kręgów. Zmiany zwyrodnieniowe w stawach m-k. Zwężenie przestrzeni m-k L5/S1, wzdłuż blaszek granicznych pasmowate obszary zwyrodnienia tłuszczowego - typ II zmian wg Modica. Poza tym kształt, wysokość, struktura trzonów kręgów w granicach normy. Zmiany zwyrodnieniowo-dehydratacyjne krążka m-k L5/S1. Na poziomach Th12 – L4 uwypukleń krążków m-k nie stwierdza się. Na poziomieL4/L5 szeroko podstawne uwypuklenie krążka m-k modelujące worek oponowy, przewężające otwory m-k - bez ucisku struktur nerwowych. Wymiarap worka oponowego ok 11 mm. Na poziomieL5/S1szerokopodstawne uwypuklenie krążka m-k oraz tylno-lewoboczna przepuklina krążka m-k o podstawie szerokości ok 11mm, dokanałowo na głębokość ok 6mm, skierowana ku dołowi c-c ok 12mm- przewężony jest lewy zachyłek boczny kanału kręgowego oraz otwory m-k (przez szeroko podstawne uwypuklenie krążka m-k)z uciskiem struktur nerwowych w kanale kręgowym po lewej, bez ucisku w kanale kręgowym po prawej oraz modelowaniem w otworach m-k L>P. Wymiarap worka oponowego ok 10mm.Uciskwlewym zachyłku bocznym jest większy niż poprzednio. Na poziomie S1/S2 uwypuklenia krążka m-k niestwierdza się. Intensywność sygnału stożka końcowego rdzenia kręgowego w granicach normy.

Sugestia: zwrócić się do specjalisty neurochirurga z płytą z badania NMR, gdyż dyskopatią, vertebroplastykami itp. zajmują się neurochirurdzy. Jeśli są dolegliwości bólowe to najllepiej na start wdrożyć postępowanie rehabilitacyjne, ktore w 75% przypadków jest skuteczne.