Co oznacza ten wynik badania polipa?

proszę o interpretacje wyniku A- Polip. Polip endodermalny podścieliskowo- gruczołowy B- wyskrobiny z jamy macicy. Fragmenty endometrium dyshormonotycznego głównie z cechami wydzielania, fragmenty normotypowego endocervix
KOBIETA, 44 LAT 3 miesiące temu

Szanowna Pani,



Oto interpretacja wyniku:

Polip endodermalny podścieliskowo-gruczołowy:

Polip to nieprawidłowy, łagodny twór w obrębie błony śluzowej. Polip endodermalny podścieliskowo-gruczołowy oznacza, że jest to rodzaj polipa, który zawiera zarówno tkankę gruczołową, jak i podścielisko (tkankę łączną) i jest obecny w błonie śluzowej macicy (endometrium).



Tego typu polipy są zazwyczaj łagodne, ale mogą powodować problemy, takie jak nieregularne krwawienia.



Wyskrobiny z jamy macicy:



Wynik wskazuje na obecność komórek endometrium (błony śluzowej macicy) pobranych do badania.



Fragmenty endometrium dyshormonotycznego:



„Dyshormonotyczne” oznacza, że endometrium (błona śluzowa macicy) wykazuje nieprawidłowości w odpowiedzi na hormony. Często obserwuje się to w przypadku zaburzeń hormonalnych, takich jak nieregularne cykle menstruacyjne czy menopauza. W tym przypadku wykryto fragmenty endometrium z cechami wydzielania, co może sugerować, że błona śluzowa jest w fazie wydzielniczej (normalny proces cyklu miesiączkowego, gdy macica przygotowuje się do ewentualnej ciąży).



Fragmenty normotypowego endocervix:



Oznacza to, że fragmenty szyjki macicy (endocervix) nie wykazują żadnych nieprawidłowości i są zgodne z normą.

Reasumując:

Wynik wskazuje na obecność polipa w jamie macicy (polip endodermalny), który jest zwykle łagodny. Dodatkowo, w wyskrobinach z jamy macicy stwierdzono zmiany dyshormonotyczne (mogące wynikać z zaburzeń hormonalnych), a także fragmenty normotypowego endocervix, co jest wynikiem prawidłowym. W przypadku polipa, jeśli nie powoduje on objawów, może być konieczna obserwacja, ale w razie potrzeby lekarz może zalecić dalsze kroki, takie jak usunięcie polipa.



Proszę udać się na konsultację z lekarzem ginekologiem, aby omówić wynik i zdecydować o dalszym leczeniu lub monitorowaniu sytuacji.



Z poważaniem,

Położna

Martyna Dudzińska



0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Co oznacza wynik badania polipa w jelicie?

Zenobia.Witam Odebrałam wynik Prosze o ocene Gruczolak cewkowy z dyplazją małego stopnia Polip hyperplastyczny Naciek raka gruczołowego esicy G2 ICD-0-code 8140/3
KOBIETA, 65 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Co oznacza ten wynik badania polipa jelita?

Temat: polypus inflammatorius exulcerans Dzień dobry, Podczas kolonoskopii (badanie kontrolne - obs j grubego) mojego męża lat 73 : - badanie per rectum: widoczne są żylaki, poza tym bez zmian; - odbytnica, prostnica: bez zmian; - esica: esica z pojedynczymi uchyłkami, poza tym bez zmian; - okrężnica, zstępnica, poprzecznica, wstępnica: kolonoskop wprowadzono do kątnicy, zastawka BAuchina, ujście wyrostka robaczkowego bez zmian, w połowie poprzecznicy przysadzisty o czerwonej śluzówce około 6mm polip, który odcięto pętlą, pozostałe odcinki okrężnicy bez zmian. Rozpoznanie: polip poprzecznicy - polipektomia, uchyłki esicy, żylaki odbytu. Wynik badania histopatologicznego : - Rozpoznanie kliniczne: Polip poprzecznicy - Rozpoznanie histopatologiczne: 1. Polypus inflammatorius exulcerans Bardzo proszę o wyjaśnienie znaczenia w/w rozpoznania i podanie ewentualnych zaleceń co mamy robić dalej. Bardzo dziękuję za wszystkie sugestie,... Z poważaniem
MĘŻCZYZNA, 73 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam,

opis badania histopatologicznego określa rodzaj zmiany nienowotworowej, która została usunięta u Pani męża – jest to polip zapalny wrzodziejący. Nie jest zmianą złośliwą – zazwyczaj ten typ polipa powstaje jako skutek chorób zapalnych jelita (np. WZJG czy choroba Crohna). Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/polipowatosc-jelita-grubego.

Ponieważ zmiana została wycięta, nie ma dalszych zaleceń poza kontrolą w okresie 1-2 lat od zabiegu. Decyduje o tym lekarz, który wykonywał zabieg. Proszę z nim skonsultować wyniki badań (oraz ewentualne zalecenia), ponieważ należy odnieść je do sytuacji klinicznej pacjenta.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/polipektomia-czym-jest.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty