Co oznacza ten wynik badania RTG po złamaniu?
Witam serdecznie.4 miesiące temu złamałem kłykieć boczny bez przemieszczenia.Dziś otrzymałem wynik rezonansu magnetycznego z kontrastem.Martwi mnie jedna rzecz z opisu,cytuję: "Ognisko zawału szpiku kostnego po przebytym urazie" oraz "W łąkotce przyśrodkowej zmiany degeneracyjne".Reszta z opisu wydaję się być w porządku,stawy itd.Prosiłbym o wytłumaczenie tych dwóch kwestii i co mogą oznaczać.Z góry dziękuje.

MĘŻCZYZNA, 50 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Dzień dobry,
tak zwany zawał kości powstaje wskutek przerwania dopływu krwi tętniczej do miękkich części w ich nasadach. Kości są żywe, dlatego aby sprawnie funkcjonować potrzebują tlenu i składników odżywczych dostarczanych przez krew. W przeciwnym wypadku może dojść do martwicy, której ulega cała kość lub tylko jej część. Z czasem zmartwiała części oddziela się od kości żywej, a ubytek stopniowo wypełnia się młodą tkanką kostną. Prawdopodobnie w wyniku urazu, uszkodzeniu uległy naczynia krwionośne odżywiające fragment kości o którym Pan pisze.
Zmiany degeneracyjne łękotki przyśrodkowej oznaczają zmiany, prowadzące do jej uszkodzenia i upośledzenie pełnionej przez nią funkcji. Najczęstszym objawem urazu łąkotki jest ból zlokalizowany po stronie zmiany. Jeżeli nie odczuwa Pan bólu w tym miejscu to znaczy, że łękotka jest jeszcze sprawna lecz w niedługim czasie jej stan może ulec pogorszeniu. Aby dokładniej zobrazować stan kośćca należy skontaktować się z lekarzem ortopedą, który zleci wykonanie badanie tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego.
Proszę zapoznać się także z innymi materiałami na naszym portalu, które rozwijają temat:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-leczyc-zawal-kostny-w-jamie-szpikowej
https://portal.abczdrowie.pl/zwyrodnienie-stawu-kolanowego-przyczyny-uszkodzenia-leczenie