Co oznacza ten wynik MRI lędźwi u 45-latka?
Dzień dobry, Zwracam się z prośbą o interpretację MRI odcinka lędzwiowego.Bóle kręgosłupa mam od kilku lat i się nasilają,do tego stopnia,że potrafi mnie niespodziewanie wyłączyć na kilka dni z funkcjonowania.Czekam na wizytę u Neurochirurga na ( cito) 1,5 roku czas oczekiwania Szpital Wojskowy Wrocław. Bardzo dziekuję za informację i wyjaśnienie co mi sie porobiło,że nie mogę normalnie funkcjonowac. DANE KLINICZNE: G54.4 Zaburzenia korzeni nerwów rdzeniowych lędźwiowo-krzyżowych niesklasyfikowane gdzie indziej Nawracające bóle kręg L/S z przeterminowaniem do lewej k. dolnej. TECHNIKA BADANIA: Badanie MR kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego wykonano w sekwencji SE i FSE (obrazy T1- i T2-zależne) i STIR, w płaszczyznach strzałkowych i poprzecznych. OPIS: Spłycenie fizjologicznej lordozy lędźwiowej. Poziome ustawienie kości krzyżowej. Niewielkie osteofity tylno-bocznych krawędzi trzonów kręgów L2-L5. Miernie nasilone zmiany zwyrodnieniowo-przerostowe stawów międzykręgowych. Na poziomie L2/L3 widoczne jest niewielkie uwypuklenie zarysu krążka międzykręgowego typu "bulging disc" modelujące worek oponowy i zwężające nieznacznie otwory międzykręgowe. Na poziomie L3/L4 pośrodkowo-lewoboczna protruzja krążka międzykręgowego uciska worek oponowy, zwęża umiarkowanie lewy zachyłek boczny przemieszczając lewy korzeń L4 i zwęża dolną część lewego otworu m/k. Krążek L3/L4 wykazuje ponadto uwypuklenie typu bulging zwężając miernie prawy zachyłek boczny i prawy otwór m/k. Szerokopodstawna, pośrodkowo-dwuboczna, większa po stronie lewej protruzja krążka L4/L5 uciska worek oponowy i wraz ze zmienionymi zwyrodnieniowo stawami m/k zwęża znacznie lewy oraz umiarkowanie prawy zachyłek boczny kanału z uciskiem lewego i możliwym podrażnieniem prawego korzenia L5. Opisywana protruzja i zmienione zwyrodnieniowo stawy m/k zwężają także umiarkowanie lewy i miernie prawy otwór m/k, możliwe podrażnienie lewego korzenia L4 w otworze. Wymiar ap kanału kręgowego na poziomach L3/L4 i L4/L5 jest zwężony do 8 - 9 mm. Pośrodkowo-lewoboczna protruzja krążka L5/S1 wraz z osteofitem tylnej krawędzi trzonu L5 zwęża umiarkowanie lewy otwór m/k. Na zarysach protruzji krążków L3/L4 - L5/S1 widoczne są ogniska podwyższonego sygnału w obrazach T2-zależnych mogące odpowiadać miejscom uszkodzenia pierścienia włóknistego. Poza tym obraz kręgosłupa i kanału kręgowego w odcinku lędźwiowym w granicach normy. Stożek końcowy rdzenia i korzenie ogona końskiego bez zmian ogniskowych. Osteofity przednich krawędzi i guzki Schmorla blaszek granicznych dolnych trzonów piersiowych. W trzonie Th12 naczyniak wielkości 8 mm. WNIOSKI: Zmiany zwyrodnieniowe i wielopoziomowa dyskopatia kręgosłupa lędźwiowego z niewielką stenozą centralną kanału kręgowego oraz znaczącym zwężeniem zachyłków bocznych i otworów m/k, z uciskiem/podrażnieniem korzeni nerwów rdzeniowych.

MĘŻCZYZNA, 45 LAT ponad rok temu
Szanowny Panie,
interpretacja badania obrazowego na podstawie samego opisu, bez konsultacji lekarskiej, nie ma żadnej wartości diagnostycznej i nie powinna być praktykowana. Poniżej wyjaśnię dlaczego. Kręgosłup jest skomplikowaną strukturą o złożonej biomechanice. Źródło bólu w kręgosłupie może mieć miejsce m.in. w ucisku nerwu/-ów rdzeniowych, zmianach zwyrodnieniowych krążków międzykręgowych (potocznie zwanymi dyskami), stenozie kanału kręgowego (tj. zwężeniu światła kanału kręgowego), patologiach w obrębie stawów międzykręgowych, niestabilności kręgosłupa, zmianach o charakterze neuralgicznym, złamaniach czy zmianach zwyrodnieniowych w obrębie samych kręgów. Badania obrazowe kręgosłupa (RTG, TK, MRI) są badaniami dodatkowymi - zlecanymi przez lekarza (wyjątkowo komercyjnie możliwe jest w Polsce wykonanie rezonansu bez kontrastu, ponieważ jest to badanie, które nie naraża pacjenta na promieniowanie jonizujące). Badania te mają na celu ułatwić lekarzowi znalezienie przyczyny dolegliwości. Należy jednak pamiętać, że często w obrębie kręgosłupa występuje więcej niż jedno źródło bólu. Mając pełną wiedzę dotyczącą wywiadu chorobowego, chorób współistniejących oraz wyników badania lekarskiego (przedmiotowego) lekarz dokonuje syntezy wiedzy w oparciu o wszystkie dane. Nawet jeżeli wydaje się pacjentowi, że podczas kilkunastominutowej konsultacji lekarz jedynie zadał kilka pytań i obejrzał płytkę, w rzeczywistości cała praca polega na analitycznym myśleniu - na tyle skomplikowanym, że dotychczas nikt nie wynalazł sztucznej inteligencji, która byłaby w stanie na podstawie samego badania MRI zakwalifikować Pacjenta do odpowiedniego leczenia. Sposób leczenia jest oparty o określone wytyczne, często jednak złożoność problemu wymaga nie tylko wiedzy ale również doświadczenia. Ważne jest aby Nie zalecam więc prób konsultowania wyników badań obrazowych za pomocą jakiegokolwiek portalu internetowego. Do tego konieczna jest indywidualna konsultacja.
Pozdrawiam serdecznie Jakub Wiśniewski