Co oznacza ten wynik TK kręgosłupa u 24-latki?
Witam, mam problem z kręgosłupem po wielu urazach (upadkach z konia) miałam robiony w sierpniu rezonans ze względów bólowych wyszły zmiany w kręgosłupie : th12-l1, l2-l3, l3-l4 -niewielka wypuklina typu bulging miernie modeluje worek oponowy i korzenie nerwowe w schyłkach bocznych. L4-L5 - szerokopodstawna przepuklina dyskowa tylna środkowa (protruzja) która modeluje worek oponowy i uciska obustronnie na korzenie nerwowe w zachylkach bocznych i modeluje w otworach międzykręgowych. Dyskopatię na tym poziomie pogłębiają zmiany przeciążeniowe w stawach miedzywyrostkowych, ograniczenie rezerwy objętościowej kanału kręgowego na tym poziomie. L5-S1- przepuklina dyskowa tylna srodkowa ekstruzja która modeluje worek oponowy i uciska obustronnie na korzenie nerwowe w schylkach bocznych i otworach międzykręgowych z prawostronna lateralizacja zmian uciskowych. Dyskopatię na tym poziomie pogłębiają zmiany przeciążeniowe w stawach miedzywyrostkowych, ograniczenie rezerwy objętościowej kanału kręgowego na tym poziomie. Kość krzyżowa z tendencja do poziomego ustawienia. Jestem w 12 tyg ciąży. Co raz bardziej odczuwam bóle w obrębie krzyża, promieniuje mi do stop i co raz częściej mam tak jakby blokady ze nie mogę się ruszyć albo mam te ruchy mocno utrudnione m.in. Przez bardzo silny ból, drętwieją mi tez co raz częściej nogi. Jest co raz gorzej, próbowałam ćwiczeń z fizjoterapeuta i niestety nic nie daje. Czy to będzie wskazanie do cc? Nie ukrywam ze trochę się boje takiej blokady bólowej podczas porodu.

KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu
Szanowna Pani, interpretacja badania obrazowego na podstawie samego opisu, bez konsultacji lekarskiej, nie ma żadnej wartości diagnostycznej i nie powinna być praktykowana. Poniżej wyjaśnię dlaczego. Kręgosłup jest skomplikowaną strukturą o złożonej biomechanice. Źródło bólu w kręgosłupie może mieć miejsce m.in. w ucisku nerwu/-ów rdzeniowych, zmianach zwyrodnieniowych krążków międzykręgowych (potocznie zwanymi dyskami), stenozie kanału kręgowego (tj. zwężeniu światła kanału kręgowego), patologiach w obrębie stawów międzykręgowych, niestabilności kręgosłupa, zmianach o charakterze neuralgicznym, złamaniach czy zmianach zwyrodnieniowych w obrębie samych kręgów. Badania obrazowe kręgosłupa (RTG, TK, MRI) są badaniami dodatkowymi - zlecanymi przez lekarza (wyjątkowo komercyjnie możliwe jest w Polsce wykonanie rezonansu bez kontrastu, ponieważ jest to badanie, które nie naraża pacjenta na promieniowanie jonizujące). Badania te mają na celu ułatwić lekarzowi znalezienie przyczyny dolegliwości. Należy jednak pamiętać, że często w obrębie kręgosłupa występuje więcej niż jedno źródło bólu. Mając pełną wiedzę dotyczącą wywiadu chorobowego, chorób współistniejących oraz wyników badania lekarskiego (przedmiotowego) lekarz dokonuje syntezy wiedzy w oparciu o wszystkie dane. Nawet jeżeli wydaje się pacjentowi, że podczas kilkunastominutowej konsultacji lekarz jedynie zadał kilka pytań i obejrzał płytkę, w rzeczywistości cała praca polega na analitycznym myśleniu - na tyle skomplikowanym, że dotychczas nikt nie wynalazł sztucznej inteligencji, która byłaby w stanie na podstawie samego badania MRI zakwalifikować Pacjenta do odpowiedniego leczenia. Sposób leczenia jest oparty o określone wytyczne, często jednak złożoność problemu wymaga nie tylko wiedzy ale również doświadczenia. Nie zalecam więc prób konsultowania wyników badań obrazowych za pomocą jakiegokolwiek portalu internetowego. Do tego konieczna jest indywidualna konsultacja. Pozdrawiam Jakub Wiśniewski