Jak ocenić ten wynik MR przy bólu lędźwi?
Dzień dobry, od kilku lat zmagam się z bólem kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Badanie MR kręgosłupa lędźwiowego wykonano w sekwencji TSE obrazy T1 i T2 oraz sekwencji FAT-SAT projekcje strzałkowe, czołowe i poprzeczne. Badanie MR wykazuje obecność zmian zwyrodnieniowo-wytwórczych na przedniobocznych i tylnych krawędziach trzonów kręgowych oraz w stawach międzykręgowych w odcinku lędźwiowym. Odprostowanie fizjologicznej lordozy lędźwiowej. Bardzo wąski konstytucyjnie kanał kręgowy w odcinku lędźwiowym. Na poziomie L5-S1 obecność pośrodkowej, szerokopodstawnej wypukliny krążka międzykręgowego, która uciska na worek oponowy, zwęża oba zachyłki boczne kanału kręgowego i oba otwory międzykręgowe na tym poziomie. Wypuklina uciska na oba korzenie nerwowe L5. Na poziomie L4-L5 obecność symetrycznej wypukliny krążka międzykręgowego typu bulging, która uciska na worek oponowy, zwęża oba zachyłki boczne kanału kręgowego i oba otwory międzykręgowe na tym poziomie. Na poziomie L3-L4 pośrodkowa i dwuboczna przepuklina krążka międzykręgowego, która uciska na worek oponowy, zwęża oba zachyłki boczne kanału kręgowego i oba otwory międzykręgowe na tym poziomie. Przepuklina powoduje objawy względnej ciaasnoty kanału kręgowego na tym poziomie. Na poziomie L1-L2 obecność pośrodkowej wypukliny krążka międzykręgowego, która uciska na worek oponowy i na rdzeń kręgowy. Krążki międzykręgowe L1-L2 i L5-S1 wykazują obniżenie wysokości i sygnału w obrazach T2 zależnych o charakterze zmian degeneracyjnych. Na poziomie L5-S1 w przykrążkowych częściach trzonów kręgowych widoczne są obszary hiperintensywne w obrazac T1 i T2 zależnych o charakterze zwyrodnienia tłuszczowego (Modic II). Wysokość trzonów kręgów lędźwiowych zachowana. Stożek końcowy rdzenia kręgowego zmian ogniskowych nie wykazuje. Doszlifowanie wyrostków kolczystych kręgów lędźwiowych od L3 do S1 z wytworzeniem stawów rzekomych - zespół Baastrupa. Uprzejmie proszę o informację czy przy takich zwyrodnieniach jedyna możliwość to operacja czy może jest szansa zmniejszyć ból poprzez rehabilitację.

MĘŻCZYZNA, 54 LAT ponad rok temu
Szanowny Panie, interpretacja badania obrazowego na podstawie samego opisu, bez konsultacji lekarskiej, nie ma żadnej wartości diagnostycznej i nie powinna być praktykowana. Poniżej wyjaśnię dlaczego. Kręgosłup jest skomplikowaną strukturą o złożonej biomechanice. Źródło bólu w kręgosłupie może mieć miejsce m.in. w ucisku nerwu/-ów rdzeniowych, zmianach zwyrodnieniowych krążków międzykręgowych (potocznie zwanymi dyskami), stenozie kanału kręgowego (tj. zwężeniu światła kanału kręgowego), patologiach w obrębie stawów międzykręgowych, niestabilności kręgosłupa, zmianach o charakterze neuralgicznym, złamaniach czy zmianach zwyrodnieniowych w obrębie samych kręgów. Badania obrazowe kręgosłupa (RTG, TK, MRI) są badaniami dodatkowymi - zlecanymi przez lekarza (wyjątkowo komercyjnie możliwe jest w Polsce wykonanie rezonansu bez kontrastu, ponieważ jest to badanie, które nie naraża pacjenta na promieniowanie jonizujące). Badania te mają na celu ułatwić lekarzowi znalezienie przyczyny dolegliwości. Należy jednak pamiętać, że często w obrębie kręgosłupa występuje więcej niż jedno źródło bólu. Mając pełną wiedzę dotyczącą wywiadu chorobowego, chorób współistniejących oraz wyników badania lekarskiego (przedmiotowego) lekarz dokonuje syntezy wiedzy w oparciu o wszystkie dane. Nawet jeżeli wydaje się pacjentowi, że podczas kilkunastominutowej konsultacji lekarz jedynie zadał kilka pytań i obejrzał płytkę, w rzeczywistości cała praca polega na analitycznym myśleniu - na tyle skomplikowanym, że dotychczas nikt nie wynalazł sztucznej inteligencji, która byłaby w stanie na podstawie samego badania MRI zakwalifikować Pacjenta do odpowiedniego leczenia. Sposób leczenia jest oparty o określone wytyczne, często jednak złożoność problemu wymaga nie tylko wiedzy ale również doświadczenia. Nie zalecam więc prób konsultowania wyników badań obrazowych za pomocą jakiegokolwiek portalu internetowego. Do tego konieczna jest indywidualna konsultacja. Pozdrawiam Jakub Wiśniewski