Co oznacza taki wynik badania kręgosłupa u 40-latki?
Witam serdecznie, od kilku lat borykam się z bólami w okolicy krzyżowo lędźwiowej. Miałam wykonaną tomografię odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Lekarz neurochirurg nie znalazł nic poważnego w wyniku i nie skierował nawet na rehabilitację a ja mimo wszystko cały czas mam bóle , najgorzej rano. Poniżej wynik TK kręgosłupa lędźwiowego. Proszę o pomoc. Badanie MR kręgosłupa lędźwiowego bez kontrastu Odprostowanie lordozy lędźwiowej. Na poziomie L2/L3 centralno-prawoboczna wypuklina krążka międzykręgowego z niewielką ekstruzją jądra miażdzystego wpuklają się do kanału kręgowego na gł. 4 mm uciskając worek oponowy. Na poziomie L3/L4 niewielka płaska wypuklina krążka międzykręgowego modeluje worek oponowy, zwęża zachyłki boczne silniej po stronie lewej z możliwym konfliktem z korzeniem L4 lewym. Na poziomie L4/L5 niewielka płaska wypuklina krążka międzykręgowego modeluje worek oponowy, zwęża zachyłki boczne bez konfliktu korzeniowego. Obustronnie w zachyłkach bocznyh pojedyncze torbiele okołokorzeniowe wlk. ok. 4 mm każda. Niewielka dehydratacja krążków międzykręgowych L1/L2-L5/S1, wysokość k.m. L1/L2 - L3/L4 obniżona. W trzonie kręgu L1 i L2 bogatotłuszczowe naczyniaki lub ogniska stłuszczenia wlk. do 5 mm. Pojedyncza torbiel okołokorzeniowa wlk. 8 mm na poziomie segm. S1.

KOBIETA, 40 LAT ponad rok temu
Szanowna Pani,
Szanowna Pani, interpretacja badania obrazowego na podstawie samego opisu, bez konsultacji lekarskiej, nie ma żadnej wartości diagnostycznej i nie powinna być praktykowana. Poniżej wyjaśnię dlaczego. Kręgosłup jest skomplikowaną strukturą o złożonej biomechanice. Źródło bólu w kręgosłupie może mieć miejsce m.in. w ucisku nerwu/-ów rdzeniowych, zmianach zwyrodnieniowych krążków międzykręgowych (potocznie zwanymi dyskami), stenozie kanału kręgowego (tj. zwężeniu światła kanału kręgowego), patologiach w obrębie stawów międzykręgowych, niestabilności kręgosłupa, zmianach o charakterze neuralgicznym, złamaniach czy zmianach zwyrodnieniowych w obrębie samych kręgów. Badania obrazowe kręgosłupa (RTG, TK, MRI) są badaniami dodatkowymi - zlecanymi przez lekarza (wyjątkowo komercyjnie możliwe jest w Polsce wykonanie rezonansu bez kontrastu, ponieważ jest to badanie, które nie naraża pacjenta na promieniowanie jonizujące). Badania te mają na celu ułatwić lekarzowi znalezienie przyczyny dolegliwości. Należy jednak pamiętać, że często w obrębie kręgosłupa występuje więcej niż jedno źródło bólu. Mając pełną wiedzę dotyczącą wywiadu chorobowego, chorób współistniejących oraz wyników badania lekarskiego (przedmiotowego) lekarz dokonuje syntezy wiedzy w oparciu o wszystkie dane. Nawet jeżeli wydaje się pacjentowi, że podczas kilkunastominutowej konsultacji lekarz jedynie zadał kilka pytań i obejrzał płytkę, w rzeczywistości cała praca polega na analitycznym myśleniu - na tyle skomplikowanym, że dotychczas nikt nie wynalazł sztucznej inteligencji, która byłaby w stanie na podstawie samego badania MRI zakwalifikować Pacjenta do odpowiedniego leczenia. Sposób leczenia jest oparty o określone wytyczne, często jednak złożoność problemu wymaga nie tylko wiedzy ale również doświadczenia. Nie zalecam więc prób konsultowania wyników badań obrazowych za pomocą jakiegokolwiek portalu internetowego. Do tego konieczna jest indywidualna konsultacja. Pozdrawiam serdecznie Jakub Wiśniewski