Co oznacza ten żółty nalot na języku?

Witam, mialem mocno żółty nalot na języku i powiekszony, chyba migdałek? widać to na zdjęciu. Nalot robi się brązowawy płukałem gardło wódką, stosowalem octenisept i chlorchinaldin a także pectobonisol. Sytuacja zaczęła sie po odstawieniu antybiotyku dalacinu. Stosuję także doodbytniczo metronizadol z powodu operacji ropnia sprzed paru tygodni. Proszę o pomoc w diagnozie.

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Na pewno opisana dolegliwość zaburza codzienny dyskomfort. Zachwiane mogą zostać takie czynności, jak: połykanie, czy swobodne oddychanie. Nie wspomniał Pan, czy występują inne objawy, między innymi: podwyższona temperatura ciała, osłabienie, ból gardła przy przełykaniu oraz bóle mięśni i stawów. To istotne informacje, które pozwolą wskazać przyczynę Pana problemu.

Żółty nalot na języku nie musi oznaczać czegoś poważnego. Pojawiać się może jako efekt uboczny przyjmowania doustnej antybiotykoterapii, przy niewłaściwej higienie jamy ustanej oraz złej diecie. Bardzo często żółte zabarwienie języka spowodowane jest aktualną infekcją górnych dróg oddechowych toczącą się w organizmie. Zapalenie błony śluzowej gardła i nosa, a także stan zapalny zatok sprawia, że często oddychamy przez gardło, zamiast przez nos. Powoduje to wysuszanie się powierzchni języka i prowadzi do pojawienia się żółtego nalotu.

Czasami zdarza się, że żółty język występuje przy zaburzeniach trawiennych, chorobie refluksowej i zakażeniach bakterią Helicobacter pylori oraz związanej z tym chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy.

Niekiedy żółte zabarwienie języka, pojawia się przy chorobach wątroby i pęcherzyka żółciowego. Należałoby w tym wypadku poddać się diagnostyce, aby poznać przyczynę takiej przypadłości.

Analizując Pana objawy, można by stwierdzić, że prawdopodobnie występuje pewna infekcja górnych dróg oddechowych. Może o tym świadczyć powiększony migdałek gardłowy oraz występujący nalot na języku.

Ze względu na odległość trudno jest postawić właściwą diagnozę. Dlatego też zalecamy Panu wizytę u lekarza internisty lub laryngologa. Specjalista po badaniu przedmiotowym pomoże wskazać źródło takich dolegliwości i zadecyduje o dalszym leczeniu.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/zolty-nalot-na-jezyku-przyczyny-choroby-leczenie

https://zdrowie.parenting.pl/choroby-ktore-mozemy-wyczytac-z-wygladu-jezyka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.