Co oznacza to krwawienie po usunięciu macicy?

10 dni temu miałam usunięta macicę. Dziś zaczęłam krwawić. Trochę się boje czy to nie jest spowodowane tym ze wczoraj spędziłam więcej czasu „na nogach”. Czy powinnam się niepokoić i udać się do lekarza? Jeśli to jest normalny objaw to jak długo może to trwać i po ilu dniach jeśli nie przejdzie powinnam iść do lekarza?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

usunięcie macicy, określane jako histerektomia związane jest z niewielkim krwawieniem bądź plamieniem występującym po zabiegu. Zdarza się to stosunkowo często, zwłaszcza w pierwszych tygodniach i powinno ustąpić samoistnie. Jeśli więc krwawienie nie jest wielkie, a Pani nie odczuwa innych niepokojących objawów, to nie ma powodów do obaw.

Rekonwalescencja po operacji wynosi zazwyczaj około dwóch miesięcy. W tym czasie należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego, a więc nie dźwigać czy uprawiać sportów. Lekarze zalecają wracać do normalnej aktywności stopniowo, niezbyt gwałtownie. W innym przypadku może dojść do powikłań.

Czasem oszczędny tryb życia może być wskazany przez dłuższy okres czasu, wynoszący nawet pół roku, dlatego warto by było udać się do ginekologa w celu oceny procesu gojenia oraz aktualizacji zaleceń lekarskich.

Więcej informacji na temat zabiegu histerektomii znajdzie Pani pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/histerektomia-usuniecie-macicy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.