Krwawienia po usunięciu macicy

2,5 miesiąca temu miałąm operację usunięcia macicy z przydatkami. Mam częste bóle brzucha i podbrzusza a dzisiaj mam małe plemienie. Czy jest to niepokojacy objaw? Czy dzieje się coś złego. Proszę o szybką odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam! Nieduże krwawienia/plamienia po histerektomii (operacji usunięcia macicy) zdarzają się często, w pierwszych tygodniach po operacji są wręcz uważane za normalne. W Pani przypadku minęło już jednak 10 tygodni. Możliwe przyczyny krwawienia to: rozpuszczanie się szwów (zwykle jednak następuje to po 2-8 tygodniach od operacji), zapalenie pochwy, uszkodzenie ściany pochwy (np. podczas stosunku) spowodowane jej suchością i ścieńczeniem wynikającym z menopauzy, enodmetrioza  (obecność błony śluzowej macicy) w sklepieniu pochwy, wytworzenie się ziarniny (jest to tkanka łączna bogata w naczynka krwionośne, powstająca czasem w procesie gojenia się rany). Możliwe jest również rozejście się rany pooperacyjnej.

Proszę nie zwlekać z wizytą u lekarza- będzie on mógł dokładnie obejrzeć we wziernikach stan pochwy i znaleźć przyczynę krwawienia.
Pozdrawiam serdecznie.