Co oznacza to pieczenie mieśni nóg?

Dzień dobry, pojawił się u mnie swego czasu problem z bólem mięśni nóg (z przodu ud oraz w łydkach) występujący jedynie podczas wędrówek po mniejszych lub większych górach - konkretnie tylko przy schodzeniu, kiedy szlak biegnie w dół. Ból ten nie występuje ani przy wychodzeniu pod górę, ani przy chodzeniu po mieście, ani przy jeździe na rowerze (jeżdzę dość dużo), a tylko w takiej sytuacji (która występuje średnio raz na pół roku) i nasila się wraz z długością zejść, do takiego stopnia, że mięśnie się napinają przy każdym kroku jak przy ogromnym skurczu i ciężko stawiać kolejny krok. W czym może być problem i do jakiego specjalisty najlepiej się udać?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

opisywane przez Pana objawy dotyczące bólu mięśni nóg przy długich wędrówkach górskich, są najprawdopodobniej normalnym stanem występującym w takich sytuacjach.

Aby nie narażać się na takie dolegliwości w przyszłości, zalecamy stosowanie zestawów ćwiczeń, które wymuszają pracę bolących mięśni, czyniąc je bardziej odpornymi na czas górskich wędrówek. Może się Pan umówić na wizytę do fizjoterapeuty, który pomoże w doborze odpowiednich aktywności.

Oczywiście, nie można zapominać, że takie objawy mogą też zwiastować dużo poważniejsze schorzenia np. zakrzepicę kończyn dolnych, dlatego, jeżeli ma Pan jakiekolwiek wątpliwości, może się Pan udać do lekarza internisty, celem skierowania na odpowiednie badania i postawienia jednoznacznej diagnozy.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami dotyczącymi opisywanego tematu:

https://zdrowie.dziennik.pl/aktualnosci/artykuly/459394,zakwasy-po-treningu-jak-leczyc-bol-miesni.html

https://portal.abczdrowie.pl/zakrzepica-objawy-przyczyny-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.