Co oznacza to poszerzenie żyły?

Jako że w mojej rodzinie babcia od strony mamy miała żylaki postanowiłam udać się na badanie USG Doppler aby sprawdzić, czy są u mnie podstawy do obaw. Mam bardzo jasną karnację więc gdzieniegdzie żyły jako niebieskie są widoczne, jednak nie ma żadnych pajączków. Lekarz uspokoił, że wszystko jest w porządku, nie widać żadnych patologicznych zmian ani oznak niewydolności. Jedyne co, to żyła odpiszczelowa jest poszerzona jednak bez zmian świadczących o niewydolności. Chciałabym zapytać jaka może być tego przyczyna i co mogę zrobić by ewentualnie to zniwelować? Dodam, że jestem osobą aktywną, dziennie spaceruję około 4-5 km plus kilka razy w tygodniu ćwiczę gimnastykę.

Skoro wynik badania USG jest prawidłowy, nie ma Pani powodu do niepokoju. Nikt z nas nie jest idealnie symetryczny, więc poszerzenie jednej żyły układu powierzchownego kończyn dolnych bez wykładników jej niewydolności nie jest patologią.