Co oznacza u mnie ta gulka w gardle?
Witam. Od pewnego czasu mam dziwne uczucie guli w gardle, czasem coś zaboli ale jakby szyja, nie w środku. Do tego czuje kłucie i ucisk w górze klatki piersiowej. Czy może to być spowodowane dyskopatia piersiowa i szyjną? Mam też nerwice lękową, biorę leki. Ta szyja boli też przy dotyku. Może zrobić usg tarczycy? Choć podobno tarczyca nie boli a badania miałam ok. W gastroskopii nie wyszedł refluks tylko lekkie zapalenie żołądka i dwunastnicy.

KOBIETA, 34 LAT ponad rok temu
Szanowna Pani,
objawy mogą być spowodowane zaburzeniami lękowymi. Konsultacja endokrynologiczna nie zaszkodzi. Problemy z kręgosłupem też nasilają objawy, ponieważ jest ucisk, obrzęk. Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. Zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.