Jak leczyć uczucie gulki w gardle?

Dzień dobry, od kilku miesięcy zmagałam się z tzw. "gula w gardle" robiłam wymaz z gardła - ujemny, badania tarczyny - w szystko w normie badanie laryngologiczne Pan doktor nic nie wykrył. Miałam ostatnio badanie gastronomiczne - dolegliwość to gastopatia rumieniowa. Lekarz przepisał mi dexilant 30 mg kuracja na 2 miesiące. Jestem w połowie kuracji nie widzę poprawy ciągle mi niedobrze a uczucie guli nie znika... w dodatku miałam noc gdzie obudziłam się i nie mogłam zlapac oddechu (dusiłam się) czy to może mieć związek z tą całą choroba lub braniem tabletek a może po prostu to nerwica?
KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu

Szanowna Pani,



symptomy, które Pani opisuje mogą mieć podłoże psychogenne, w związku z tym zalecane jest zbadanie czynnika psychicznego. Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).

Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. Zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.

Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak leczyć to uczucie gulki w gardle?

Dzień dobry, Od kilku dni odczuwam obecność jakby guli w gardle, uczucie to nie występuje przez cały dzień, czasem jest słabsze czasem silniejsze, nie odczuwam przeszkody przy jedzeniu czy piciu. Lekarz rodzinny stwierdził grzybice jamy ustnej i powiedział że widać w gardle białe kropeczki. Czy faktycznie to uczucie guli jest od tego?
KOBIETA, 35 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak radzić sobie z uczuciem gulki w gardle?

Dzień dobry, od ok. 2-3 tygodni nieprzerwanie odczuwam gulę w gardle. Czuję przez nią ucisk na gardło i struny głosowe. Badałam się pod kątem tarczycy oraz miałam konsultacje z endokrynolog - mam guzek, natomiast jest on całkowicie niegroźny. Dodatkowo powiedziała, że nie mam prawa odczuwać przez niego takiego ucisku. Nie mam powiększonych węzłów chłonnych. Gula natomiast jest nieprzerwanie, nie boli mnie przełyk przy połykaniu, nie mam aż takiej zgagi po jedzeniu, natomiast czuję czasem lekkie kłucie w okolicy szyi. Ucisk towarzyszy mi cały czas i nasila się gdy próbuję głośniej coś powiedzieć, co drażni mi gardło. Pod jakim kątem powinnam zrobić badania? Czy jest to na tle nerwowym?
KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty