Co oznacza wynik badania cholesterolu 51-latki?

Proszę o poradę dwa miesiące temu robiłam sobie badania cholesterolu całkowity 217, trójgrycerydy 306, cholesterol HDL 31, cholesterol LDL 125, dostałam lek na zbicie cholesterolu ZARANTA, który stosowałam dwa miesiące. Dzisiaj sama zrobiłam wyniki kontrolne. Okazało się, że cholesterol całkowty spadł mi do 122, CH HDL do 29, ch LDL 31, a trójgryceryny podwyższyły się do 312. Co z tym robić, czy leki od cholesterolu zostały źle dobrane, dlaczego trójgryceryny nie spadły ? Dlaczego drastycznie obnizył mi sie Cholesterol LDL z 125 na 31 i co z tym się wiąże ? Do jakiego lekarza mam się udać o poradę, jakiej specjalności. Zaznaczam iż dwa miesiące temu zdiagnozowano u mnie cukrzycę i dostałam od lekarz rodzinnego leki siofor 500. Do specjalisty czekam na wizytę będę ja miała w połowie czerwca. Pozdrawiam.

Lek Zaranta ( Rosuvastatyna) obniża cholesterol ogólny i LDL cholesterol. Na trójglicerydy nie ma większego wpływu. Trzeba zastanowić się czy dawka leku jest dobrze dobrana. Czasem do leku typu Zaranty dołącza się inny lek ( najczęściej tzw fibrat ), który podnosi poziom HDL cholesterolu i obniża trójglicerydy. Całość tych zaburzeń wpisuje się w cukrzycę, tak więc radzę spokojnie kontynuować terapię i czekać na następną konsultację diabetologiczną, albo zgłosić się do lekarza POZ.