Co oznacza wynik badania kolana 39-latki?

Ilość płynu w stawie zwiększona, w zachyłku nadrzepkowym szerokości płaszcza do ok. 9mm, z cechami miernego pogrubienia, przerostu błony maziowej. Możliwa obecność wolnego ciała chrzęstnego w obrębie zachyłka nadrzepkowego, o wymiarach ok. 5 x 1 x 5mm. Śladowa ilość płynu w kaletce brzuchatopółbłoniastej. ML- cechy zmian degeneracyjnych przyśrodkowej części rogu przedniego i tylnego, w rejonie korzeni łąkotki. MM- w obrębie strefy czerwonej rogu tylnego widoczna dyskretna pionowa szczelina pęknięcia do powierzchni udowej i piszczelowej łąkotki lub są to zmiany bliznowate po przebytym uszkodzeniu. ACL- stan po rekonstrukcji więzadła; graft o zachowanej ciągłości i typowym sygnale. PCL- stan po całkowitym uszkodzeniu więzadła; widoczny niewielki kikut w rejonie przyczepu piszczelowego. LCL, MCL- o zachowanej ciągłości, z cechami zmian przeciążeniowych przy przyczepach udowych; poza tym więzadła bez widocznych innych zmian patologicznych. Więzadło i troczki rzepki oraz ścięgno m. czworogłowego uda bez widocznych zmian patologicznych. Chrząstka rzepki o nierównych zarysach , znacznie ścieńczała w rejonie bieguna dolnego rzepki, poza tym z obecnością szczelin pęknięcia sięgających do warstwy podchrzęstnej kości oraz z obszarami obrzęku i zmian postłuczeniowych. Chrząstka kości udowej, w obrębie stawu rzepkowo- udowego o nierównych zarysach, z obecnością szczeliny pęknięcia sięgającej do warstwy podchrzęstnej kości. Ocena chrząstek stawu rzepkowo- udowego może być nieprecyzyjna ze względu na artefakty od elementów metalowych. Chrząstki przedziału przyśrodkowego i bocznego bez widocznych cech uszkodzenia. W obrębie końca bliższego kości piszczelowej widoczne ognisko nieprawidłowego sygnału, o wymiarach ok. 14 x 12 x 11mm, mogące odpowiadać enchondroma. Niewielki obszar obrzęku śródkostnego, w warstwie podchrzęstnej kłykcia bocznego kości piszczelowej. Niewielkie osteofity na krawędziach kostnych powierzchni stawowych.
KOBIETA, 39 LAT ponad rok temu

Co jeść przy dolegliwościach ze strony układu ruchowego?

Twój układ ruchowy daje Ci w kość? Pokonaj to... dietą. Sprawdź, co warto jeść, aby kręgosłup nie bolał. Dietetyk kliniczny podpowiada, na jakie produkty warto zwrócić uwagę.

Nie analizujemy wyników badań pacjentów z poziomu portalu, w tym celu należy iść do lekarza prowadzącego diagnostykę, który może zestawić wynik badania ze stanem klinicznym pacjenta i właściwie go zanalizować.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty