Czy dalej mogę grać czynnie w piłkę nożną?
Witam, mam 31 w 2013 roku mialem rekonstrukcje ACL kolana lewego. Poniżej przedstawiam wyniki rezonansu stawu kolanowego. Chcialbym zapytac czy dalej mogę grać czynnie w piłkę nożną oraz jeździć na snowboardzie oraz czy czeka mnie jakas operacja? Wynik: -Zwiększona ilość płynu w jamie lewego stanu kolanowego (zachyłku nadrzepkowym, ślad w kaletce podrzepkowej głębokiej. -Cechy bocznego przyparcia rzepki. -Widoczne są zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze w lewym stawie udowo-piszczelowym i rzepkowo-udowym pod postacią brzeżnych osteofitów, wyostrzenie guzków wyniosłości międzykłykciowej. -Chrząstka rzepki w okolicy grzebienia o nierównym obrysie, w części dolno-przyśrodkowej niewidoczna. -Chrząstka kłykcia bocznego kości udowej ścieniała, o nierównym obrysie, podchrzęstnie w obrębie tego kłykcia widoczne są drobne ogniska obrzęku szpiku. - W tylnej części kłykcia przyśrodkowego kości udowej widoczne jest zlokalizowane podchrzęstnie ognisko obrzęku szpiku o wymiarach 7 x 4 mm (APxCC), w jego lokalizacji widoczny jest ubytek chrząstki o gł. 6mm Stan po przebytej rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego - zrekonstruowane więzadło niewidoczne w swym anatomicznym położeniu. Więzadło krzyżowe tylne, poboczne strzałkowe i piszczelowe, rozcięgno mięśnia czworogłowego uda i więzadło właściwe rzepki o zachowanej ciągłości, prawidłowej grubości, prawidłowej instensywności sygnału. Łąkotka boczna o obniżonej wysokości, gładkich obrysach, z obecnością w rogu przednim ognisk podwyższonego sygnału nie obejmujących powierzchni stawowych. Róg przedni łąkotki przyśrodkowej przemieszczony ku przodowi, o obniżonej wysokości, prawidłowym sygnale. Róg tylny łąkotki przyśrodkowej o obniżonej wysokości, niejednorodnym sygnale, w sąsiedztwie jego wolnego brzegu widoczna jest wąska szczelina obejmująca obie powierzchnie stawowe. W dole podkolanowym widoczny jest torbiel Bakera o wymiarze a-p do 35mm, c-c do 55mm, z obecnością niewielkiego (9mm) Ciała wolnego w jej obrębie. Wnioski: -Stan po rekonstrukcji więzadła krzyżowego-przedniego - cechy zerwania i resorpcji przeszczepu. -Nasilone zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze w lewym stawie kolanowym -Cechy chondromalacji przyśrodkowej części rzepki i okolicy grzebienia rzepki III stopnia. -Ognisko kostno-chrzęstnego uszkodzenia w obrębie tylnej części kłykcia przyśrodkowego kości udowej. -Cechy chondromalacji II/III stopień kłykcia bocznego kości udowej. -Zmiany degeneracyjne obu łąkotek. -Stan po częściowym usunięciu rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej. Pęknięcie (podłużne pionowe) wolnego brzegu rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej. Torbiel Bakera w dole podkolanowym z wolnym ciałem w jej obrębie.

MĘŻCZYZNA, 31 LAT ponad rok temu
Bóle kręgosłupa
Spędzamy zbyt wiele czasu w pozycji siedzącej. Prowadzi to do bólu pleców. Warto wstać,przejść się. Zredukujemy wtedy dolegliwości bólowe kręgosłupa.
Witam, powinien Pan skonsultować się ze specjalistą, aczkolwiek zmiany są na tyle nasilone, że na razie odradzałbym granie w piłkę nożną