Co oznacza wynik badania kreatyniny i jonogramu?

Bardzo proszę o interpretację wyników badań kreatyniny: kreatynina: 0,67 mg/dl eGFR: >60 ml/min Jonogram Sód 142 Potas 5,11 O czym to może świadczyć? Obawiam się, że coś jest nie tak z moimi nerkami. Dodam jeszcze, że odczuwam mocny ból w plecach, sprawiający wrażenie bólu kręgosłupa. Kobieta, 30 lat, waga: 48 kg, 156 cm wzrostu.

Dzień dobry,

Stężenie kreatyniny i eGFR wyklucza niewydolność nerek. Ma Pani troszkę wyższy wynik potasu, co może również wynikać z jego nadmiaru w diecie. Jeśli ma Pani pobolewania w ok pleców, warto poza badaniem obrazowym kręgosłupa wykonać usg brzucha z oceną nerek - niewykluczone, że może mieć Pani kamienie nerkowe - jest to bardziej prawdopodobne, szczególnie jeśli w Pani rodzinie ktoś miał problemy podobnego typu. Warto również oznaczyć CRP, OB, mocznik i wykonać morfologię oraz analizę moczu - która może "nieść" ze sobą dodatkowe istotne z klinicznego punktu widzenia informacje.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz.