Co oznacza wynik badania macicy u 38-latki?

Dzień dobry. Proszę o wyjaśnienie wyniku badania histopatologicznego macicy. Materiał pobrano po usunięciu spirali Mirena w znieczuleniu krótkim dożylnym. Wykonano usunięcie wkładki, wyłyżeczkowanie jamy i kanału szyjki macicy. Pobrany materiał wysłano do badania his-pat. 1. Miejsce pobrania: kanał szyjki macicy. Rozpoznanie patomorfologiczne: Endocervix normalis. 2. Miejsce pobrania: Jama macicy. Rozpoznanie patomorfologiczne: Tela muscularis et fragmenta parva endometrii cum signi dyshormonosi - transformatio pseudodecidualis focalis endometrii. Celowa korelacja z pełnym obrazem klinicznym oraz kontrola kliniczna pacjentki.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

opis ten nie wskazuje na nieprawidłowości – śluzówka kanału szyjki macicy jest prawidłowa, zaś tkanka mięśniowa i fragmenty endometrium noszą znamiona nieprawidłowych zmian, czyli przekształcenia w pseudodoczesną. Więcej będzie w stanie wytłumaczyć ginekolog, który usuwał wkładkę oraz pobierał wycinek do badania histopatologicznego.

Natomiast warto wspomnieć, że przekształcenie doczesnopodobne w błonie śluzowej macicy to najczęściej efekt działania progesteronu, który, w tym konkretnym przypadku, w formie syntetycznej (lewonorgestrel) jest składnikiem wkładki hormonalnej Mirena. Podsumowując, takie zmiany są skutkiem hormonoterapii, jednak ocenić to może tylko ginekolog w oparciu o dane kliniczne. Sugeruję zatem skonsultowanie wyników z ginekologiem, natomiast na podstawie samego wyniku badania można domniemywać, że nie ma Pani powodów do obaw.

Być może zainteresuje Panią również ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/endometrium-endometrioza-zapalenie-blony-sluzowej-macicy-rak-endometrium.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.