Co oznacza wynik badania obrazowego kręgosłupa u 35-latki?

Witam, żona 35 lat pracująca jako kucharka (trójka dzieci) poszła do lekarza rodzinnego bo często ma bóle głowy, drżenie rąk oraz boli ją kark. Prosze o zerkniecie na wynik prześwietlenia jako pierwszego badania bo na otopede musimy 7 miesięcy czekać. " Spłycenie lordozy szyjnej. Wyostrzenia kostne na krawędziach trzonów. Zwężenie przestrzeni m-k C5-C6. Zmiany zwyrodnieniowe w stawach m-k"

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Rozumiemy niepokój o stan zdrowia żony. Rodzaj i sposób wykonywanej pracy wpływa znacząco na funkcjonowanie całego organizmu.

Bardzo dobrze, że podjęto już pewne kroki w zdiagnozowaniu dolegliwości u Pana żony. Nie wspomniał Pan, czy występują jakieś choroby przewlekłe, wymagające stałego leczenia.

Analizując przedstawiony opis badania RTG, można by stwierdzić, że wystąpiły w odcinku szyjnym kręgosłupa pewne zmiany zwyrodnieniowe, na które mogły się złożyć wiele czynników. Natomiast wyostrzenia kostne bardzo często występują wraz z chorobą zwyrodnieniową poszczególnych stawów. Mogą powodować dolegliwości bólowe i utrudnione funkcjonowanie.

Zwężenie przestrzeni międzykręgowej bardzo często rozwija się pod wpływem przeciążenia oraz dźwigania ciężkich przedmiotów.

Zalecamy Pana żonie konsultację z lekarzem neurologiem, który po analizie dotychczasowego badania zdecyduje o dalszym postępowaniu. Najlepszym rozwiązaniem będzie wykonanie rezonansu magnetycznego, aby sprawdzić stopień zachodzących zmian.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/zwyrodnienie-stawow-kregoslupa

https://portal.abczdrowie.pl/dolegliwosci-ktore-moga-swiadczyc-o-chorym-kregoslupie

A odpowiedzi na podobne pytanie można przeczytać pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/znaczne-zwezenie-przestrzeni-miedzykregowej

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.