Co oznacza wynik badania przysadki?

Co znaczy taki wynik Dodam że Endokrynolog skierowała mnie na MR samej przysadki ale badanie mam dopiero za 2miesiące Opis. W obrębie Siodła Tureckiego , w rzucie przysadki mózgowej widoczny jest owalny twór o sygnale torbieli , o wymiarach 10x8x8 mm. Czy to zwykła torbiel dodam że skierowano mnie na MR z powodów ciągłych silnych bóli bóli glowy , mrowienia ust , rąk i nóg

Lek. Wojciech Zygmunt

Jest to zapewne zmiana ogniskowa w obrębie przysadki mózgowej. Zdarzają się tam oczywiście torbiele, ale najczęściej występują gruczolaki o aktywności hormonalnej lub bez aktywności hormonalnej. Wyjątkowo rzadko zdarzają się nowotwory złośliwe. W zależności od czynności hormonalnej oraz wielkości gruczolaka postępowanie jest różne. Może ograniczyć się do leczenia farmakologicznego jak w przypadku najczęstszych gruczolaków produkujących prolaktynę. Ale może również skutkować operacją z dojścia przez nos (w przypadku gruczolaków dużych rozmiarów). Musi pani poczekać na wynik badania MR. Ponadto endokrynolog na pewno zleci odpowiednie badania hormonalne. Pozdrawiam i życzę zdrowia.