Co oznacza wynik echa serca po wszczepieniu zastawki?

Mam 69 lat, w tym 27 lat żyję ze sztuczną mitralną uchylno-dyskową zastawką serca. W międzyczasie "zaliczyłam" udar móżdżku i zawał serca. Obecnie w opisie z badania echokardiograficznego stwierdzono m.in. szybką falę zwrotną, prawdopodobnie przezzastawkową i umiarkowaną falę zwrotną trójdzielną. Jamy komór niepowiększone, jama przedsionka lewego powiększona, ściany serca bez cech przerostu, kurczliwość m. sercowego niezaburzona, osierdzie - bez zmian. Uprzejmie proszę o ocenę stanu mojego serca, gdyż czasami czuję, że "nie mam sił". Czy są powody do (czasami) sporego spadku formy? Z wyrazami szacunku

Lek. Wojciech Zygmunt

Fala zwrotna przez zastawki serca to nic innego jako cofanie się krwi w przeciwnym kierunku do zamierzonego podczas skurczu serca. Takie wady zastawkowe mogą być przyczyną niewydolności serca i pogorszenia tolerancji wysiłku fizycznego. Polecam regularne kontrole u kardiologa, który wdroży odpowiednie leczenie, gdy będzie to potrzebne.