Co oznacza wynik histopatologicznego badania guza piersi?

Witam ponownie, pytałam już wcześniej o wynik badania histopatologiczego piersi po amputacji i dziękuję za wyczerpująca odpowiedź. Teraz zdobyłam wynik badania wyciętego guza przed amputacją piersi u mojej mamy. Opis: Fragment tkanki tłuszczowej sutka 5x4x2 cm. Miąższ lity z torbielką średnicy 5 mm, uwalniającą mleczną treść oraz z guzkiem o średnicy 1x1,5 cm otorebkowanym szklistym marginesem 5 mm, intra 1 w 40690, pointrowo 3w 691/3. Rozpoznanie: Carcinoma Aporcinale Infiltrans Mammae. Guz średnica 1 cm, usuniety z marginesem 0,5 cm, materiał skierowano na oznaczenie PgR-ER i HER2. Bardzo proszę o wyjaśnienie, co to za wynik? Jaki to guz i co oznacza to skierowanie na końcu tekstu? Czy mama musi czekać na dalszy wynik, czy ten już jest wyczerpujący? Wynik po wycięciu tego guza był podany od razu, czy nie powinno to dłużej potrwać? Dziękuję i czekam na odpowiedź. Paulina
ponad rok temu

Witam ponownie!

Dziękuję za przesłanie kompletnego wyniku. Rozpoznanie histopatologiczne wskazuje na nowotwór złośliwy. Pg-R oraz HER2 to skróty oznaczające receptory hormonalne, ich oznaczenie ma znaczenie dla dalszego postępowania oraz rokownicze. Jeżeli wynik Pg-R okaże się dodatni, będzie możliwość włączenia leczenia hormonalnego, oznacza to również lepsze rokowanie (rak mniej złośliwy). Z kolei dodatni wynik HER2 jest niekorzystny, ponieważ receptory takie posiadają raki bardzie agresywne, i w takim przypadku będzie z pewnością konieczne włączenie chemioterapii.

Ocena histopatologiczna guza przez patologa wymaga zazwyczaj tylko obejrzenia tkanki guza pod mikroskopem, więc szybka diagnoza nie jest niczym dziwnym - często patolodzy oceniają materiał śródoperacyjnie i na tej podstawie jest podejmowana decyzja o poszerzeniu zabiegu. Więcej czasu zajmuje np. ocena receptorów, bo do tego konieczne są odpowiednie odczynniki.

Pozdrawiam serdecznie