Usunięcie guza liściastego bez marginesu tkanki

Usunięto mi guza o wymiarach 5 cm x 5 cm x 2,5 cm z piersi prawej. Ze względu na brak konkretnych wyników z biopsji gruboigłowej (fibroadenoma vel tumor phyllodes. różnicowanie możliwe w badaniu całego guza) usunięto mi tylko guz bez zapasu tkanki, ponieważ wiązałoby się to z amputacją piersi (pierś zbyt mała). Lekarze nie chcieli jej usuwać bez wyniku jednoznacznego (za co im jestem wdzięczna) bo mógł się to okazać gruczolakowłókniak i nie potrzebnie byłby usuwany dodatkowo zapas tkanki, a w moim przypadku cała pierś. Po wyniku badań HP całego guza - tumor phylodes benignus zastanawiam się, czy wycięcie tylko guza i pozostawienie tkanki jest związane z jakimś ryzykiem, np. odnowy guza lub drugiej operacji, np. wyczyszczenia tkanek, a w moim przypadku amputacji piersi, bo teraz już jest bardzo mała.

Proszę o odpowiedź. Piersi mam o budowie gruczołowej i w piersi prawej (z wyników USG) mam również na godz. 6 drobne strefy torbielowate o śr. 6 do 11 mm.

ponad rok temu

Witam serdecznie,

Guz liściasty występuje w trzech postaciach - łagodnej, pośredniej oraz złośliwej. W zależności od postaci zaleca się inne leczenie. W przypadku guza łagodnego wystarczy wycięcie go z wąskim marginesem tkanek.

Uważam, że w Pani przypadku nie ma sensu przeprowadzać kolejnej operacji. Guz był łagodny, a o szerokość marginesu wycięcia martwimy się w zasadzie tylko w przypadku nowotworu złośliwego.

Proszę pozostać pod kontrolą lekarza i przynajmniej raz na 6 miesięcy poddać się badaniu USG piersi.

Pozdrawiam serdecznie