Guz liściasty - kiedy konieczne jest usunięcie całej piersi?

Witam,

Czy można mniej więcej określić jakich rozmiarów guz jest na tyle duży, że konieczne jest usunięcie piersi przy niedużej wielkości piersi? Czy np. guz o wielkości 5 cm na 4 cm jest już z góry skazującym na usunięcie piersi?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Guz liściasty występuje w dwóch postaciach: łagodnej i zlośliwej. Guz łagodny usuwa się chirurgicznie z marginesem tkanki zdrowej, natomiast postać złosliwa wymaga amputacji piersi. Nie określiła Pani jaka postać jest w Pani przypadku.

Konieczna jest również ocena chirurga, który widząc rozmiary Pani piersi oceni czy jeśli ma Pani postac łagodną pozostala tkanka piersi pozwoli na zamkniecie ubytku. Nie widząc tego nie mogę ocenic jak jest w Pani przypadku.

Redakcja abcZdrowie.pl