Guz liściasty łagodny - czy może się odnowić i czy będę miała usuniętą całą pierś?

Mam 32 lata, jestem 2 tygodnie po zabiegu usunięcia guza łagodnego liściastego, który miał wymiary 3 na 1, 5 na 1, 5. Zabieg i rekonwalescencja przebiega bez powikłań. Martwi mnie jedna sprawa: w nadesłanym wyniku badania histopatologicznego stwierdzono guz liściasty łagodny. Zmiana usunięta w całości, ale z wąskim marginesem tkanek zdrowych.

Byłam na kontroli u dr onkolog, która stwierdziła, że powinnam udać się ponownie do chirurga, by dociął, doczyścił głębiej miejsce po owym guzie. Trudno mi teraz udać się do chirurga, po 1. nie chce podważać jego kompetencji jako lekarza, że coś zrobił niedokładnie, a po drugie nie chce ponownie "iść pod nóż" po 2 tygodniach. Usłyszałam od niej, że w takim przypadku gdzie jest za mały margines ryzyko ponownego pojawienia się tego guza jest prawie 100%. Czy to prawda? Czy wtedy będę musiała mieć usuniętą całą pierś, czy też tylko miejscowo? Czy ten guz, mimo że był łagodny, niesie ryzyko zezłoszczenia się i przeistoczenia w mięsaka? (też to usłyszałam od pani onkolog). Jestem przerażona...

Witam serdecznie.

Guz liściasty występuje w trzech postaciach - łagodnej, pośredniej i złośliwej. W przypadku guza łagodnego leczeniem z wyboru jest wycięcie guza z wąskim marginesem tkanek, w przypadku złośliwego - podskórna mastektomia. Jeżeli stwierdzony guz liściasty jest u Pani faktycznie łagodny, taki sposób leczenia jak u Pani zastosowano zgodny jest z obowiązującymi standardami. Ryzyko wznowy byłoby większe gdyby na granicy cięcia znaleziono komórki guza. Ryzyko zezłośliwienia istnieje przy dużym guzie, który nie zostałby wycięty.

Nie widziałam natomiast wyniku badania hist-pat, więc trudno mi się ustosunkować do zaleceń Pani onkologa. Proszę porozmawiać jeszcze raz z onkologiem celem wyjaśnienia sytuacji.

Pozdrawiam serdecznie