Czy konieczna jest amputacja?

Dzień dobry. Miałam robioną mammografię i wykryto u mnie raka. Za tydzień jestem umówiona do lekarza. Bardzo się boję, że będę miała obcięta całą pierś. Czy to prawda, że przy wszystkich nowotworach jest konieczna amputaja? 2 pytanie - czy jak mi wytną samego guza, to czy pierś będzie mniejsza?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Nie we wszystkich przypadkach raka piersi konieczna jest amputacja piersi.

Istnieje możliwość usunięcia guza nowotworowego wraz z odpowiednim marginesem zdrowych tkanek, bez konieczności usunięcia całej piersi (tzw. leczenie oszczędzające). Warunkiem dodatkowym jest natomiast pooperacyjna radioterapia, która ma za zadanie usunięcie pojedynczych komórek nowotworowych, które mogły przedostać się z guza do otaczających tkanek, i stanowić potencjalne źródło nawrotu raka.

Zabieg jest możliwy u chorych, u których rozmiar guza nowotworowego nie przekracza 4 cm oraz nie ma powiększonych węzłów w okolicy pachy, które mogłyby sugerować obecność przerzutów. Wadą leczenia oszczędzającego jest możliwość zniekształcenia operowanej piersi (guz musi być wycięty z odpowiednim marginesem zdrowej tkanki).

W przypadku amputacji piersi możliwa jest rekonstrukcja piersi. Więcej na ten temat może Pani przeczytać pod linkiem: http://portal.abczdrowie.pl/zabiegi-rekonstrukcji-piersi.

O wszelkich wątpliwościach najlepiej jest porozmawiać z lekarzem prowadzącym. Ma Pani prawo pytać o wszystko, proszę o tym pamiętać.

Pozdrawiam serdecznie