Kiedy usuwana jest cała pierś przy raku piersi?

Witam! Mam 34 lata i wykryto u mnie guzka piersi o rozmiarze 2,3 cm. Zrobiłam biopsję gruboigłową i czekam na wyniki. Zrobiłam także inne badania dodatkowe takie jak: USG jamy brzusznej, badania krwi i moczu, a także badania ginekologiczne, które nic nie wykazały. Mam wielką nadzieje, że to nic groźnego, a jeżeli tak, to da się oszczędzić pierś. Kto by pomyślał, że spotka mnie takie coś, dopiero co na początku tamtego roku skończyłam karmić piersią córkę. Wynik badania patomorfologicznego to: Carcinoma ductale invasiv. Blooum II (2+2+2).IM 13/10HPF. Brak martwicy. Nacieki nowotworowe w tkance tłuszczowej. W podścielisku guza silna reakcja desmoplastyczna. Chciałabym wiedzieć ,czy można jeszcze na tym etapie zaoszczędzić pierś?

Witam serdecznie,

Niestety, z opisu biopsji wynika, że guz wykryty w piersi jest nowotworem zlośliwym (rak przewodowy piersi o pośrednim stopniu złośliwości - G2). Konieczne będzie odpowiednie leczenie. Z pewnością najpierw należy przeprowadzić zabieg chirurgiczny.

Standardową operacją jest całkowite odjęcie piersi (tzw. mastektomia), natomiast tak jak Pani wspomniała - istnieje możliwość leczenia oszczędzającego.

Leczenie oszczędzające jest możliwe wtedy kiedy wielkość guza nie przekracza 4 cm oraz nie ma powiększonych węzłów chłonnych w pasze, co sugerowałoby obecność przerzutów. Guz wycina się z dość szerokim marginesem tkanki, więc zabieg nie do końca sprawdza się u kobiet posiadających małe piersi. W takiej sytuacji czasami trzeba podjąć decyzję o całkowitym usunięciu piersi z możliwością rekonstrukcji. Po leczeniu oszczędzającym konieczna jest natomiast pooperacyjna radioterapia, obejmująca pierś oraz okolice pachy.

Co do ewentualnego dalszego leczenia (chemioterapia), będzie uzależnione m.in. od wyników badania histopatologicznego usuniętego guza (obecność receptorów hormonalnych itp.).

Więcej na temat leczenia raka piersi może Pani poczytać na naszych stronach w dziale "Warto wiedzieć".

Nowotwór został wykryty w dość wczesnym stadium zaawansowania, więc proszę być dobrej myśli.

Pozdrawiam serdecznie