Guz złośliwy piersi 13 cm

Witam! U mojej kuzynki jakieś 5 miesięcy temu wykryto guza, który w bardzo krótkim czasie urósł bardzo sporo. Na dzień dzisiejszy ma od wielkość 13 cm. Po wynikach biopsji lekarz stwierdził, że jest to guz złośliwy ze sporą ilością komórek nowotworowych i z naciekami. Kuzynka ma 22 lata, niestety, nie znam więcej szczegółów badań, ale bardzo martwię się jej stanem. Chciałabym się dowiedzieć, czy w przypadku tak dużego guza jest możliwość zabiegu oszczędzajacego pierś, czy raczej konieczna będzie amputacja??? Bardzo proszę o odpowiedź!
ponad rok temu

Witam serdecznie!

Trudno aż sobie wyobrazić taki rozmiar guza. W przypadku złośliwych guzów wielkości powyżej 5 cm konieczna jest przedoperacyjna chemioterapia, dopiero po zmniejszeniu wielkości guza można pomysleć o usunięciu piersi i raczej na pewno będzie to mastektomia, czyli całkowite odjęcie piersi z usunięciem węzłow chłonnych w pasze. Po operacji jeżeli wszystko będzie OK, można przeprowadzić zawsze rekonstrukcję piersi. Więcej na ten temat: http://portal.abczdrowie.pl/zabiegi-rekonstrukcji-piersi.

Pozdrawiam serdecznie