Co oznacza wynik morfologii 9-miesięcznego dziecka?

Witam robiłam dziś 9 miesięcznemu dziecku morfologie krwi. Dziecko karmione jest piersią od początku. Po 6 miesiącu zaczęłam rozszerzać dietę ale póki co mały jest średnio zainteresowany i prawie nic nie chce jeść poza mlekiem. Martwię się czy dziecko nie ma anemii. Hematokryt 32,5% ;MCV 68,1 fl; MCH 24,1 pg; PCT 0,45%; neutrofile 20,4%; limfocyty 70,1 %. Proszę o informację czy takie wyniki świadczą o anemii lub niedoborze żelaza a może jeszcze o czymś innym?

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Niedokrwistość stwierdza się na podstawie zbyt niskiego poziomu hemoglobiny (tutaj Pani nie podała tego wyniku). MCV jest zbyt niskie co pośrednio może świadczyć o niedokrwistości z niedoboru żelaza. Najlepiej będzie jeśli uda się Pani z dzieckiem na kontrolę do swojego pediatry. On na podstawie badanie będzie mógł stwierdzić czy istnieją podstawy do niepokoju o stan zdrowia niemowlęcia.