Co oznaczają te wynik morfologii u 29-latki?

Dzień dobry, W związku z długotrwałym złym samopoczuciem fizycznym i psychicznym (osłabienie, ciągła senność, zły stan włosów, częste problemy z żołądkiem, stany depresyjne, rozdrażnienie), lekarz zlecił mi wykonanie badań. W wynikach morfologii zauważyłam bardzo niski poziom witaminy B12 (<83pg/ml), przy jednoczesnych wskaźnikach w górnej granicy normy dla MCV (94fl, norma do 94) oraz MCH (32pg, norma do 32), a także wskaźnikach MPV (9fl) oraz P-LCR (17%) poniżej normy. Czy takie wyniki wskazują na anemię? Jakie powinny być dalsze działania? Z góry dziękuję za pomoc,

Anemię (niedokrwistość) rozpoznaje się na podstawie stężenia hemoglobiny i hematokrytu. W przypadku podwyższonego MCV i MCH oraz zbyt niskim stężeniu witaminy B12 można antycypować pojawienie się anemii w niedalekiej przyszłości (nieprawidłowości w zakresie tych wartości często wyprzedzają pojawienie się anemii). Należy:

-wykluczyć niedokrwistość Addisona i Biermera (oznaczyć przeciwciała IFA i APCA,

-oznaczyć stężenie kwasu foliowego,

-oznaczyć GGT, ASPAT, ALAT i bilirubinę,

-wykluczyć ciążę.

W przypadku potwierdzenia niedokrwistości z niedoboru witaminy B12 należy wdrożyć suplementację.