Wyniki badania krwi a niedokrwistość

Witam! Mam następujące wyniki: WBC 6,26, LYMPH 35,7%, MONO% 7,4%, NEUT% 54,6%, eo% 1,2%, BASO 1,2%, RBC 3,25, HGB 107, HCT 33,5, MCV 103, MCH 32,9, MCHC 31,9 RDW-CV 16,2, PLT 389, PDW 18,5, MPV 5,6, PCT 0,2%, RETICULOCYTY 83,10, RET% 2,56. Poza tym bilirubina 9,1. Czuję się dobrze, w badaniu fizykalnym zmian brak. Czy to niedokrwistość, a jeśli tak to jaka? Czy to może jakaś inna poważna choroba? Czy to nowotwór? Bardzo proszę o odp. jak najszybciej w miarę możliwości. Dziękuję.

Witam serdecznie!

Faktycznie na podstawie badania można rozpoznać niedokrwistość. Ze względu na objętość krwinki czerwonej (zbyt duża) można podejrzewać anemię z niedoboru witaminy B12 lub kwasu foliowego. Proponuję zatem, aby dalszym krokiem było oznaczenie B12 i kwasu foliowego we krwi, co pozwoli na postawienie diagnozy.

Powody niedoboru B12 i kwasu foliowego mogą wynikać z niedoborów tych witamin w diecie. W przypadku B12 przyczyną może być także zaburzenia wchłaniania z przewodu pokarmowego (tzw. niedokrwistość Addisona-Biermiera), co jest spowodowane zanikowym zapaleniem błony śluzowej żołądka (choroba autoimmunologiczna). Leczenie polega na podawaniu tej witaminy pozajelitowo (w formie wstrzyknięć domięśniowych).

Diagnostyka powinna być przeprowadzona w ramach poradni hematologicznej.

Pozdrawiam serdecznie