Co oznacza wynik MR 69-latki?

Witam. Bardzo proszę o interpretację wyniku RM mojej Mamy lat 69. Z góry dziękuję i pozdrawiam. RM kanału kręgowego i rdzenia w odc L-S (2018-05-12) Badanie wykonano w sekwencjach TSE,SE i TIRM,w obrazach T1 i T2 zależnych,w płaszczyznach strzałkowych,czołowych i osiowych. Lewoboczne skrzywienie odcinka lędźwiowego kręgosłupa z pogłębieniem fizjologicznej lordozy lędźwiowej. Na wysokości L4-L5 obecna jest niestabilność kolumny kręgosłupa ku przodowi o 6mm z prawoboczną pjm krążka międzykręgowego L4-L5 i uciskiem prawego korzenia nerwowego L4. Na poziomach L2-L3,L3-L4 i L5-S1 widoczne są okrężne wypukliny krążków międzykręgowych modelujące więzadło podłużne tylne kręgosłupa. Dehydratacja krążków międzykręgowych L4-L5 i L5-S1 z obniżeniem wysokości krążka L4-L5. Zmiany wytwórcze tkanki kostnej krawędzi trzonów kręgów lędźwiowych i kręgu S1. Sklerotyzacja blaszek granicznych trzonów kręgów L5 i S1. Zmiany zwyrodnieniowe stawów międzykręgowych kręgosłupa l-s.

Lek. Michał Lenard

Wynik wskazuje na obecność zmian zwyrodnieniowych, skoliozy oraz przepukliny krążka międzykręgowego, który uciskając rdzeń kręgowy może powodować objawy takie jak ból, czy mrowienie kończyn. Wynik powinien być oceniony przez lekarza zlecającego badanie, który uwzględni stan kliniczny pacjentki i zdecyduje o odpowiednim postępowaniu. Pozdrawiam!