Co oznacza wynik testu wysiłkowego 41-latka?

Dzień dobry mężczyzna 41 lat co oznacza w teście wysiłkowym obniżenie ST w II,III aVF 1,5 mm. W EKG obniżenie ST w II,III aVF WN dodatni klinicznie i EKG?Dodam że od dwóch tygodni mam dodatkowe skurcze i łomocze serce.

Lek. Wojciech Zygmunt

Jest to wynik przemawiający za chorobą niedokrwienną serca (choroba wieńcowa). Obniżenie odcinka ST w odprowadzeniach II, III, aVF świadczy, że niedokrwienie najsilniej rozwija się w obrębie ściany dolnej lewej komory serca. Jest to choroba przewlekła, której podłożem jest miażdżyca. Wymaga leczenia i monitorowania. Z czasem może dojść rozwoju zawału serca. Polecam wizytę kontrolną u kardiologa oraz rozpoczęcie odpowiedniego leczenia, jeżeli nie było do tej pory stosowane. Pozdrawiam i życzę zdrowia.