Zaburzenia repolaryzacji komór w badaniu EKG

Witam, w trakcie ostatniej wizyty w szpitalu (nie z powodów sercowych) dwukrotnie w badaniu EKG wyszły mi zabrzenia repolaryzacji komór pod postacią spłaszczenia odcinka T w odpr III, aVLqrs w odpr V1-V3, aVF. Rytm miarowy, zatokowy. Chciałam się dowiedzieć czy jest to poważne schorzenie? Czy coś łagodnego z czym mogę spokojnie czekać na odległą wizytę u kardiologa?

Witam.

Zespół wczesnej repolaryzacji komór stanowi wariant normy zapisu EKG. Polega on na uniesieniu punktu J (jest to punkt w zapisie EKG łączący zespół komorowy {te największe załamki} z odcinkiem ST) z wklęśle uniesionym odcinkiem ST.
Najczęściej występuje on w odprowadzeniach przedsercowych (odprowadzenia przedsercowe to te oznaczane V1-V6), rzadziej w przedsercowych i kończynowych (odprowadzenia kończynowe to: I, II, III, aVR, aVF i aVL) a wyjątkowo tylko w kończynowych.
Jak wspomniałem stanowi on wariant normy, częściej występujący u ludzi młodych a także uprawiających sporty wyczynowo oraz sporty wytrzymałościowe.

Do poszerzonej definicji ZWRK włączono także, moim zdaniem niesłusznie, inne zmiany EKG niż opisane powyżej. Uważam, że zmiany te powinny zostać wyodrębnione jako osobny rodzaj zaburzeń lub przynajmniej otrzymać stosowną nazwę odróżniającą je od ZWRK.
Chodzi o zmiany z uniesieniem punktu J o 1mm lub więcej, niezależne od położenia odcinka ST.
Takie uniesienie punktu J z towarzyszącym odejściem załamka R w postaci zaokrąglenia lub zawęźlenia w 2 z 3 odpr. kończynowych (II, III, aVF) i/lub przedsercowych (V4-V6) zwłaszcza przy poziomo lub skośnie do dołu przebiegającym odcinku ST może świadczyć o niestabilności elektrycznej mięśni komór i prowadzić do poważnych arytmii komorowych.
Ale to tak na marginesie ZWRK.

Ponadto opisywane przez Panią zmiany w EKG, nie związane z ZWRK, tj. spłaszczony załamek(?) T w odprowadzeniach III i aVL oraz zespół qrs(?) w odprowadzeniach V1-V3, aVF nie wydają się groźne.
Co do tego nie można się jednak jednoznacznie wypowiedzieć bez oglądania zapisu EKG.