Badanie EKG i ból z tyłu głowy

Witam ostatnio miałem robione badanie EKG i mam napisane w wyniku - uniesienie odc ST o typie wczesnej repolaryzacji w odprowadzeniach dolno i lewokomorowych co to dokładnie oznacza? Czasami występuje u mnie ból z tylu glowy a także zdarza się ze odczuwam kłucie w klatce piersiowej kiedy biorę mocny wdech.

Lek. Tomasz Budlewski

Konieczne badanie lekarskie aby móc coś więcej powiedzieć. Proszę koniecznie udać się do lekarza rodzinnego, po wstępnym badaniu będzie można określić odpowiednie postępowanie.

Zespół wczesnej repolaryzacji stanowi wariant normy zapisu EKG. Polega on na uniesieniu punktu J (jest to punkt w zapisie EKG łączący zespół komorowy {te największe załamki} z odcinkiem ST) z wklęśle uniesionym odcinkiem ST.
Najczęściej występuje on w odprowadzeniach przedsercowych (odprowadzenia przedsercowe to te oznaczane V1-V6), rzadziej w przedsercowych i kończynowych (odprowadzenia kończynowe to: I, II, III, aVR, aVF i aVL) a wyjątkowo tylko w kończynowych.
Jak wspomniałem stanowi on wariant normy, częściej występujący u ludzi młodych a także uprawiających sporty wyczynowo i wytrzymałościowe.

Do poszerzonej definicji ZWRK włączono także, moim zdaniem niesłusznie, inne zmiany EKG niż opisane powyżej. Uważam, że zmiany te powinny zostać wyodrębnione jako osobny rodzaj zaburzeń lub przynajmniej otrzymać stosowną nazwę odróżniającą je od ZWRK.
Chodzi o zmiany z uniesieniem punktu J o 1mm lub więcej, niezależne od położenia odcinka ST.
Takie uniesienie punktu J z towarzyszącym odejściem załamka R w postaci zaokrąglenia lub zawęźlenia w 2 z 3 odpr. kończynowych (II, III, aVF) i/lub przedsercowych (V4-V6) zwłaszcza przy poziomo lub skośnie do dołu przebiegającym odcinku ST może świadczyć o niestabilności elektrycznej mięśni komór i prowadzić do poważnych arytmii komorowych.
Ale to tak na marginesie ZWRK.

Jeśli chodzi o dolegliwości ze strony klatki piersiowej- kłujące bóle, podczas wdechu, to nie wiązałbym ich z sercem ani prawidłowym zapisem EKG.
Wyglądają one raczej na niegroźne bóle pochodzące ze ściany klatki piersiowej (nerwobóle, neuralgia, zmiany zwyrodniowo-zapalne, zespół Tietza).
Co do bólów głowy są opisane zbyt lakonicznie.
I tak suma sumarum jak mój poprzednik sugeruję wizytę u lekarza. Nie obędzie się bez dokładnie zebranego wywiadu oraz przedmiotowego badania lekarskiego.