Konieczne badanie lekarskie aby móc coś więcej powiedzieć. Proszę koniecznie udać się do lekarza rodzinnego, po wstępnym badaniu będzie można określić odpowiednie postępowanie.
Zespół wczesnej repolaryzacji stanowi wariant normy zapisu EKG. Polega on na uniesieniu punktu J (jest to punkt w zapisie EKG łączący zespół komorowy {te największe załamki} z odcinkiem ST) z wklęśle uniesionym odcinkiem ST.
Najczęściej występuje on w odprowadzeniach przedsercowych (odprowadzenia przedsercowe to te oznaczane V1-V6), rzadziej w przedsercowych i kończynowych (odprowadzenia kończynowe to: I, II, III, aVR, aVF i aVL) a wyjątkowo tylko w kończynowych.
Jak wspomniałem stanowi on wariant normy, częściej występujący u ludzi młodych a także uprawiających sporty wyczynowo i wytrzymałościowe.
Do poszerzonej definicji ZWRK włączono także, moim zdaniem niesłusznie, inne zmiany EKG niż opisane powyżej. Uważam, że zmiany te powinny zostać wyodrębnione jako osobny rodzaj zaburzeń lub przynajmniej otrzymać stosowną nazwę odróżniającą je od ZWRK.
Chodzi o zmiany z uniesieniem punktu J o 1mm lub więcej, niezależne od położenia odcinka ST.
Takie uniesienie punktu J z towarzyszącym odejściem załamka R w postaci zaokrąglenia lub zawęźlenia w 2 z 3 odpr. kończynowych (II, III, aVF) i/lub przedsercowych (V4-V6) zwłaszcza przy poziomo lub skośnie do dołu przebiegającym odcinku ST może świadczyć o niestabilności elektrycznej mięśni komór i prowadzić do poważnych arytmii komorowych.
Ale to tak na marginesie ZWRK.
Jeśli chodzi o dolegliwości ze strony klatki piersiowej- kłujące bóle, podczas wdechu, to nie wiązałbym ich z sercem ani prawidłowym zapisem EKG.
Wyglądają one raczej na niegroźne bóle pochodzące ze ściany klatki piersiowej (nerwobóle, neuralgia, zmiany zwyrodniowo-zapalne, zespół Tietza).
Co do bólów głowy są opisane zbyt lakonicznie.
I tak suma sumarum jak mój poprzednik sugeruję wizytę u lekarza. Nie obędzie się bez dokładnie zebranego wywiadu oraz przedmiotowego badania lekarskiego.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Zaburzenia repolaryzacji komór w badaniu EKG – odpowiada Lek. Jacek Miśkiewicz
- Co znaczą takie wyniki ekg u 24-letniego mężczyzny? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Interpretacja EKG – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Jakie są prawidłowe parametry elektrokardiografii? – odpowiada Lek. Paweł Szadkowski
- Wynik badania EKG 19-latki – odpowiada Lek. Izabela Ławnicka
- Wynik spoczynkowego EKG do analizy – odpowiada Lek. Grzegorz Winiarski
- O czym świadczą moje wyniki badań kardiologicznych? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Co oznaczają patologiczne i nieprawidłowe załamki? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Wynik spoczynkowego EKG 36-letniej osoby do analizy – odpowiada Renata GrzechociĹska
- Mocne uderzenia serca a wynik EKG – odpowiada Lek. Krzysztof Szmyt