Co oznacza wynik TK głowy u 74-latka?

Proszę o interpretację opisu tomografii komputerowej głowy z kontrastem Mój tato lat 74 zdiagnozowany rak drobnokomórkowy płuc- grudzień 2021r. Obecnie w trakcie trzeciej chemioterapii. Opis tomografii komputerowej głowy: Okołokomorowe hypodensyjne obszary na tle leukoarajozy. W istocie białej wyższych partii ciemieniowych widoczne rozsiane jak i zlewające się obszary o obniżonej gęstości radiologicznej- w pierwszej kolejności obraz TK sugeruje przewlekłe zmiany niedokrwienne(choroba małych naczyń) ale możliwe jest również inne tło zmian encefalopatycznych(alc?). Badanie nie wykazuje w obrębie mózgowia innych zmian. Układ komorowy symetryczny, komory boczne zaakcentowane(1,5 cm) najprawdopodobniej na tle wczesnych zaników podkorowych. Przestrzenie płynowe przymózgowe w okolicach skroniowych poszerzone na tle zaników korowych, w pozostałych regionach w normie. Tętnice mózgowe TK w normie. Wapniste blaszki w dystalnych odcinkach ICA oraz VA. Tętniaków, malformacji A-V, patologicznego unaczynienia- nie stwierdza się. Choroby towarzyszące taty: nadciśnienie tętnicze, zaburzenia pracy serca. Proszę o interpretację. Z góry dziękuję
KOBIETA, 39 LAT ponad rok temu

Czy TK głowy zlecono z powodu zaburzeń świadomości, czy też było to badanie kontrolne, mające wykluczyć ew. przerzuty do ośrodkowego układu nerwowego?

Radiolog opisujący TK zwraca uwagę na leukoarajozę- zmiany w mózgowiu wynikające z choroby naczyń, najczęściej na tle źle kontrolowanego nadciśnienia tętniczego. Jako rozpoznanie różnicowe lekarz zaproponował encefalopatię alkoholową. Biorąc pod uwagę choroby współistniejące uważam, że przyczyna leży w nadciśnieniu tętniczym. Zmiany niedokrwienne mogą wynikać również z wykrzepiania w przebiegu zaburzeń pracy serca (np. migotania przedsionków). Turbulentny, nieprawidłowy przepływ krwi przez naczynia zwiększa ryzyko powstawania mikro zatorów, te z kolei upośledzają perfuzję narządów, w tym mózgowia. Wczesne zaniki podkorowe są charakterystyczne dla osób starszych, mogą zwiastować większe ryzyko wystąpienia chorób otępiennych. Radiolog nie dostrzegł żadnych "dużych" odchyleń, w tym przerzutów czy zmian w większych naczyniach krwionośnych. Z uwagi na zmiany niedokrwienne sugeruję konsultację z kardiologiem i rozważenie leczenia przeciwzakrzepowego.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Na co wskazuje ten wynik TK głowy u 74-latka?

co to oznacza TK głowy i taki opis: zaniki korowe z adekwatnym do nich poszerzeniem przestrzeni płynowych
MĘŻCZYZNA, 74 LAT 10 miesięcy temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witamy serdecznie,

w przypadku 74-letniego pacjenta, opisane zmiany w badaniu TK głowy, takie jak zaniki korowe i poszerzenie przestrzeni płynowych, są często związane z naturalnym procesem starzenia się mózgu. Wraz z wiekiem mózg naturalnie traci część swojej masy, a przestrzenie płynowe mogą się poszerzać, aby wypełnić powstałą przestrzeń.

Jednak takie zmiany mogą również wskazywać na rozwijające się schorzenia neurodegeneracyjne, takie jak choroba Alzheimera, demencję, czy też inne stany patologiczne. Dlatego ważne jest, aby lekarz prowadzący wziął pod uwagę całościowy obraz kliniczny, włączając w to historię medyczną, objawy, jak również wyniki innych badań, aby postawić odpowiednią diagnozę i zaplanować ewentualne dalsze postępowanie.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/choroby-neurodegeneracyjne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Co oznacza wynik MR głowy u 74-latka?

Badanie MR glowy Wnioski: atrofia korowa z przewaga w tylnej jamie oraz zmiany demielinizacyjno-degeneracyjne-naczyniopochodne istoty białej półkul mózgowych. Wiek badanego 74 lata. Objawy:mówienie i brak czucia w prawej ręce, czasem rozchodzący się ból na pobliskie stawy(łokieć, bark). Jaka może być diagnoza na wizycie u neurologa. Z badań krwi wykluczono borelioze.
MĘŻCZYZNA, 74 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty